Naukowcy z uniwersytetów medycznych w Białymstoku i Wrocławiu stworzyli aplikację, która będzie obliczać ryzyko zakażenia koronawirusem w poszczególnych rejonach Polski. Pokaże ona, gdzie jest najwięcej osób z objawami zakażenia.
Aplikacja POLCOVID-19 ma pomóc w rozpoznaniu ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 poprzez stworzenie wirtualnej mapy Polski. Po założeniu konta i rejestracji na stronie polcovid.pl użytkownik proszony jest o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Pytania dotyczą m.in. liczby osób w gospodarstwie domowym, używanego środka transportu czy stosowanych leków immunosupresyjnych. Ponadto aplikacja zapyta o rok urodzenia, płeć i grupę krwi. Dane są pokazywane jedynie w skali miasta lub powiatu.
Następnym krokiem jest wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Należy podać występujące objawy (kaszel, katar, biegunka itd.) i ewentualne kontakty z osobami zakażonymi. Po wypełnieniu kwestionariusza użytkownik otrzyma informację o ryzyku zakażenia koronawirusem – może być ono umiarkowane, możliwe, podwyższone lub wysokie. Dostanie również garść rekomendacji dotyczących odpowiedniego zachowania podczas epidemii, przygotowanych na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Najważniejszym atutem aplikacji jest możliwość sprawdzenia ryzyka zakażenia w regionie, w którym znajduje się użytkownik. Każdy może odnaleźć swój powiat lub miasto i sprawdzić, ile osób jest w grupie wysokiego, podwyższonego czy umiarkowanego ryzyka oraz jak wiele osób ma objawy COVID-19. Ponadto otrzymujemy dostęp do bardziej ogólnych, ale potwierdzonych informacji, dotyczących liczby zakażeń, zgonów i osób hospitalizowanych w poszczególnych województwach.
Dzięki aplikacji POLCOVID-19 każdy może w jeszcze większy sposób zminimalizować ryzyko zakażenia. Otrzymujemy konkretne porady i dane dotyczące ilości osób z objawami COVID-19 w naszym otoczeniu. Wypełnienie ankiety zajmuje około 10 minut. Jak informuje dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analiz Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dzięki wspólnemu działaniu możemy stworzyć w Polsce najdokładniejszą mapę zagrożenia koronawirusem w skali światowej!
Aplikacja powstała w wyniku współpracy naukowców z UMB z dr. Pawłem Gajdanowiczem z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pieniądze wyłożyła spółka Imagene.me (spółka spin-out działająca na terenie UMB). Przygotowanie aplikacji POLCOVID-19 trwało niespełna miesiąc. Aplikacja jest darmowa. Będzie dostępna na Google App Store.
źródło: UMB