Aktualności
Szkoły wyższe
05 Maja
Fot. Przemysław Stanula
Opublikowano: 2022-05-05

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza najlepszym pracodawcą

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu okazał się najlepszy w drugiej odsłonie rankingu 300 Najlepszych Polskich Pracodawców w kategorii „szkolnictwo wyższe i nauka”. Zestawienie przygotował magazyn „Forbes”.

Lista „Poland’s Best Employers 2022” została oparta na takich samych zasadach, jak podobne rankingi na zachodzie Europy czy w amerykańskim „Forbesie”. Partnerem merytorycznym jest firma Statista – współtwórca najbardziej znanych rankingów „Best Employers” na świecie. O odpowiedź na pytanie, kto jest najlepszym pracodawcą w Polsce, poprosiła samych pracowników. Ocena dokonywana była w anonimowej ankiecie, dzięki czemu zbadana została rzeczywista jakość oferowanych miejsc pracy – a nie wyłącznie sukces przeprowadzanych kampanii employer brandingowych. Firmy nie były w stanie wpłynąć na ocenę uzyskaną w rankingu, ponieważ nie można było np. zgłosić swojego udziału poprzez zamówienie usługi płatnego audytu. Gwarantowało to całkowitą niezależność wyników badania.

Tegoroczne zestawienie było, podobnie jak jego pierwsza edycja, tworzone w cieniu pandemii. Badanie zostało przeprowadzone w czasie, gdy dominująca narracja zakładała przejście globalnej epidemii w endemię (koronawirus jako kolejna, sezonowa, wciąż jednak groźna choroba), jednak wpływ ostatnich dwóch lat na rynek pracy w rankingu jest wciąż widoczny. Objawia się konkretnymi oczekiwaniami, jakie pracownicy mają wobec pracodawców, niekiedy przechodzącymi w postawy wręcz roszczeniowe – komentują autorzy rankingu.

Ankietę wypełniło łącznie ponad 20 tys. pracowników. Badanie trwało od września do października 2021 roku, a jego podstawą była sporządzona – na podstawie obszernej analizy m.in. czasopism specjalistycznych oraz informacji udostępnianych przez stowarzyszenia branżowe czy instytucje badań gospodarczych – lista ok. 1800 pracodawców zatrudniających na terenie Polski co najmniej 250 pracowników. Pytano ich o opinię w siedmiu obszarach: wizerunek i wzrost, rozwój i perspektywy, relacje między pracownikami i zarządzanie, płaca, warunki pracy i sprzęt, zrównoważony rozwój, obciążenie pracą.

Sklasyfikowano w sumie 300 firm. W sektorze „szkolnictwo wyższe i nauka” zwyciężył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (47 miejsce w ogólnej klasyfikacji), zatrudniający 5100 pracowników. W ub.r. poznańska uczelnia uplasowała się tuż za podium. Kolejne miejsca zajęły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (85) oraz ex eaquo dwie katowickie uczelnie: Uniwersytet Śląski (90) i Uniwersytet Ekonomiczny (95). Ubiegłoroczny zwycięzca – Uniwersytet Warszawski, z największą liczbą pracowników w tym sektorze (7700) – tym razem uplasował się na 5. pozycji (101). W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Uniwersytet Gdański (103), Uniwersytet Łódzki (111), Uniwersytet Wrocławski (115), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (134) i Uniwersytet Jagielloński (144).

W porównaniu z ubiegłoroczną klasyfikacją z czołowej dziesiątki uczelni wypadły: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

MK, źródło: www.forbes.pl

Dyskusja (0 komentarzy)