Aktualności
Szkoły wyższe
17 Kwietnia
Fot. Andrzej Romański
Opublikowano: 2019-04-17

25 mln zł na weterynarię

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu 25 mln zł dofinansowania do budowy zaplecza klinicznego i dydaktycznego Centrum Weterynarii. Prace budowlane mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Budynek o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych powstanie przy Szosie Bydgoskiej, na działce przekazanej Uniwersytetowi przez Gminę Miasta Toruń. W podziemiach umieszczona zostanie część doświadczalna, na parterze część kliniczna przeznaczona dla dużych zwierząt, na I piętrze klinika zwierząt małych, a na II piętrze laboratoria diagnostyczne. W budynku znajdą się także sale dydaktyczne.

Jak zapowiada dyrektor Centrum Weterynarii, prof. dr hab. Jędrzej Jaśkowski, będzie to jedno z najlepiej wyposażonych zapleczy klinicznych dla weterynarii w Polsce. Znajdzie się tam pozytonowy tomograf emisyjny do badania zwierząt, rezonans magnetyczny, rentgen, kilka ultrasonografów i sporo innej aparatury na najwyższym światowym poziomie.

Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn wylicza, że wraz z bonami skarbowymi przekazanymi przez resort w ubiegłym roku, toruński uniwersytet ma pieniądze potrzebne na realizację inwestycji, której koszt szacuje się na 65 mln złotych.

– Trwają prace projektowe, a sama budowa Centrum Weterynarii mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Musimy się spieszyć, bowiem zajęcia kliniczne na weterynarii rozpoczynają się po III roku studiów – podkreśla rektor.

Studia weterynaryjne to wspólna inicjatywa UMK oraz dwóch uniwersytetów bydgoskich: Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Na I rok studiów przyjęto 58 osób spośród ponad 360 kandydatów.

Źródło: UMK

 

Dyskusja (0 komentarzy)