Aktualności
Szkoły wyższe
12 Czerwca
Opublikowano: 2018-06-12

3000 gości na Światowym Zjeździe Absolwentów KUL

Przez dwa dni absolwenci KUL z całej Polski, wielu krajów Europy (m.in. z Czech, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Chorwacji, Włoch), z USA, Kanady i z Australii uczestniczyli w Światowym Zjeździe Absolwentów i wydarzeniach przygotowanych dla nich przez uczelnię. W zjeździe wzięło w sumie udział ok. 3 tys. osób. Przy obsłudze gości pracowało 80 wolontariuszy oraz pracownicy KUL.

Zjazd był czasem spotkań po latach w gronie przyjaciół i znajomych ze studiów oraz licznych wspomnień. Goście uniwersytetu brali udział we wspólnej modlitwieuroczystym posiedzeniu Senatu KUL, wykładach, spotkaniach autorskich, wystawach i koncertach. Jubileuszowy wykład zatytułowany 100 lat Uniwersytetu katolickiego w Lublinie – zamierzenia i wyzwania wygłosił wybitny literaturoznawca prof. Stefan Sawicki. Wszystkie wydarzenia przygotowane przez organizatorów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wśród nich także specjalnie na tę okazję zaprojektowany panel Uczniowie wolności.

Swoje „pozdrowienia oraz zapewnienie o duchowej więzi i bliskości z całą wspólnotą akademicką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” na ręce rektora KUL dla wszystkich uczestników zjazdu przesłali biskupi Konferencji Episkopatu Polski, obradujący w tym czasie na 379. zebraniu plenarnym w Janowie Podlaskim. Przypomnijmy, że obrady Zebrania Plenarnego KEP na KUL towarzyszyły rozpoczęciu jubileuszowego roku akademickiego w październiku.

Dla uczestników zjazdu zagrali znakomici artyści. Słynny cykl koncertów skrzypcowych Antoniego Vivaldiego Cztery pory roku zaprezentowała w wypełnionej po brzegi sali CSK skrzypaczka Natalia Walewska, która wystąpiła z Orkiestrą Kameralną AMBERTO. Tego samego wieczoru dziedziniec KUL zmienił się w KUL-owską kawiarenkę, gdzie w tropikalnej atmosferze i sjestowych klimatach absolwentom KUL czas umilał muzycznie znany i ceniony dziennikarz Marcin Kydryński. Przed północą zaś zakończyło się widowisko plenerowe w wykonaniu studenckiego Teatru ITP, zatytułowane Niebieski ptak. Drugiego wieczoru znakomity koncert dla absolwentów KUL na dziedzińcu uniwersyteckim zagrali światowej sławy zespół KROKE wraz z Anną Maria Jopek.

W grupie zarejestrowanych absolwentów najstarsi ukończyli KUL 66 lat temu, w roku  1952, i odwiedzili swoją Alma Mater mając 90 lat, najmłodsi ukończyli KUL w ubiegłym roku. Wielu absolwentów przyjechało z dziećmi i z wnukami. Często można było spotkać wielopokoleniowe rodziny absolwentów KUL. Psychologia, teologia, filozofia, historia, filologia polska, prawo i historia sztuki to kierunki najliczniej reprezentowane przez absolwentów.

Spotkanie i wyjątkowe urodziny uczelni świętowano także toastem i urodzinowym tortem, który miał 3 metry długości i prawie metr szerokości  oraz ważył ponad 120 kg, wspólnym odśpiewaniem  Plurimos annos oraz pamiątkowym zdjęciem.

Lidia Jaskuła

Dyskusja (0 komentarzy)