W tym roku Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach obchodzi 70-lecia swojego istnienia. Idea utworzenia akademii lekarskiej na Górnym Śląsku pojawiła się już w czasie wojny. Podjęto wówczas starania, aby przenieść na Śląsk Polski Wydział Lekarski z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji, gdyż wydział ten tworzyli polscy lekarze naukowcy, których losy wojenne rzuciły do Anglii. Planowano nie tylko przenieść kadrę, ale także sprzęt naukowo-dydaktyczny, włącznie z dobytkiem działającego tam Szpitala imienia Ignacego Paderewskiego. Niestety – z powodów politycznych – starania te nie powiodły się.
Po wojnie, z inicjatywą utworzenia Akademii Lekarskiej na Górnym Śląsku wystąpił w grudniu 1947 r. gen. Aleksander Zawadzki – ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski. W 1948 roku Rada Ministrów wydała Rozporządzenie powołujące Akademię Lekarską w Bytomiu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Stomatologicznym. Była to wówczas ósma szkoła medyczna w Polsce. Rok później uczelnia otrzymała nazwę Śląska Akademia Lekarska im. Ludwika Waryńskiego, a w kolejnym roku przemianowano ją na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego.
Pierwszym rektorem był prof. Brunon Nowakowski, który w 1941 roku utworzył Polski Wydział Lekarski na Uniwersytecie w Edynburgu. Prof. Nowakowski pozyskał kadrę naukowo-dydaktyczną z ośrodków uniwersyteckich o wielowiekowej tradycji, jak Lwów, Wilno, Kraków, Warszawa, Wrocław i Poznań. Pierwsze dyplomy wydano w 1952 roku lekarzom stomatologom, a w 1953 r. dyplomy lekarskie.
Od początku uczelnia borykała się z rozproszeniem bazy klinicznej. Katedry były zlokalizowane w Rokitnicy, w szpitalach Zabrza i Bytomia. Potem m.in. także w Lublińcu, Tarnowskich Górach i Katowicach. Dopiero w 1971 roku zapadła ostateczna decyzja o ustanowieniu Katowic siedzibą Śląskiej Akademii Medycznej. W miarę rozwoju uczelni powstawały nowe jednostki teoretyczne i kliniczne, sukcesywnie wzrastała również liczba pracowników, tworzono nowe wydziały. Jako ostatni powstała w 2001 roku Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu.
SUM, jako jedyna medyczna uczelnia z Polski, został uwzględniony w tegorocznym zestawieniu Academic Ranking of World Universities, znanym jako Lista Szanghajska. Dołączył także do elitarnego grona instytucji, które uzyskały prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową. Śląski Uniwersytet Medyczny osiąga także czołowe miejsca w obszarze efektywności naukowej, a obecna liczba cytowań przekroczyła 175 tys.
Uczelnia stawia na nowe technologie, studenci mają możliwość zapoznania się z najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów, a dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu z Asseco Poland SUM będzie pierwszą uczelnią w Polsce, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się także z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach.
3 lutego na Jubileuszowym Balu Karnawałowym społeczność SUM wraz z gośćmi będą hucznie świętować 70-lecie uczelni.
Jk
(źródło: SUM)