Aktualności
Szkoły wyższe
17 Lutego
Źródło: www.umb.edu.pl
Opublikowano: 2020-02-17

70 lat UM w Białymstoku

3 lutego 1950 roku rozporządzeniem Rady Ministrów została powołana Akademia Lekarska w Białymstoku, po miesiącu przemianowana na Akademię Medyczną, a od 2008 na Uniwersytet Medyczny.

Początki szpitalnictwa w Białymstoku sięgają wieku XVII. Pierwszy szpital został założony przy kościele parafialnym przez rodzinę Wiesiołowskich. W XVIII stuleciu za czasów Branickich nastąpił rozwój opieki medycznej. W 1790 roku w Pałacu Branickich za sprawą Izabeli z Poniatowskich Branickiej powołano Pałacową Szkołę Położnych. Ten przepiękny pałac jest obecnie siedziba Uniwersytetu Medycznego. W części jego parku w roku powstania uczelni założony został Ogród Botaniczny i Roślin Leczniczych.

Początkowo na uczelni był jedynie wydział lekarski, stopniowo powstawały inne, m.in. stomatologiczny, farmaceutyczny, pielęgniarski czy nauk o zdrowiu.

Ważną datą w historii uczelni, a także szpitala klinicznego, jest 12 listopada 1987 roku. Tego dnia w Klinice Ginekologii Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych AMB przyszło na świat pierwsze w Polsce dziecko (dziewczynka) poczęte w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego.

Obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest prekursorem i liderem w prowadzeniu innowacyjnych badań wielkoskalowych, obejmujących w szczególności nowatorskie techniki związane z rozwojem sztucznej inteligencji w medycynie, genomiką, proteolizą, metabolomiką, radiomiką, bioinformatyką. Strategicznymi projektami badawczymi obecnie są: innowacyjne badania kohortowe pozwalające na wykrycie chorób cywilizacyjnych we wczesnych stadiach ich rozwoju oraz stworzenie referencyjnego modelu diagnostyki personalizowanej guzów nowotworowych. Na UMB powstało pierwsze w Polsce Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie oparte na generowaniu wysokiej jakości kompleksowych zbiorów danych pochodzących od pacjentów z chorobami cywilizacyjnymi. UMB jest liderem w wysokiej jakości biobankowaniu materiału biologicznego pochodzącego od pacjentów z chorobami cywilizacyjnymi.

W konkursie MNiSW „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” UMB znalazł się w gronie 20 najlepszych uczelni w Polsce. Dynamicznie rozwija współpracę z naukowcami reprezentującymi światowe ośrodki naukowo-badawcze, m.in. Mayo Clinic, National Institute of Health in Bethesda USA, Harvard Medical School, University of Pennsylvania, Universitätsmedizin Greifswald, Universidad CEU San Pablo, Madrid, China Agricultural University.

W ramach obchodów 70-lecia uczelnia zaprasza wszystkich alumnów i przyjaciół na Międzynarodowy Zjazd Absolwentów w październiku 2020 roku – rozpocznie go jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego. To tylko jeden z wielu elementów bogatego programu obchodów, które poczynając od 3 lutego trwać będą niemal cały rok.

JK

(Źródło: UMB)

Dyskusja (0 komentarzy)