Aktualności
Szkoły wyższe
26 Maja
„Bardzo się cieszę, że to właśnie pan powiększa grono osób uhonorowanych tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego” – powiedział prof. Antoni Różalski, rektor uczelni, wręczając prof. Pomianowi dyplom potwierdzający nadanie tytułu. Fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ
Opublikowano: 2017-05-26

72. urodziny Uniwersytetu Łódzkiego

24 maja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 72. rocznicy utworzenia uczelni.

Tytułem doktora honoris causa UŁ wyróżniono prof. Krzysztofa Pomiana, historyka i filozofa, dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Laudację wygłosiła prof. Elżbieta Jung. Zwróciła w niej uwagę na bliskie kontakty profesora z Łodzią, ale to sam Krzysztof Pomian, dziękując za uhonorowanie go tym tytułem, wyjaśnił jak bliskie są jego relacje z Łodzią. – Na mojej mapie uczuciowej Łódź od zawsze splata się z Warszawą. Moja żona pochodzi z Łodzi. Tutaj związany byłem ze środowiskiem naukowym, kulturalnym. Prof. Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, był nauczycielem mojego ojca, osobą kultową w naszym domu rodzinnym, później był moim nauczycielem. Z Uniwersytetem Łódzkim związany był prof. Leszek Kołakowski, mój promotor.

Prof. Krzysztof  Pomian w latach 1952-1957 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę doktorską i habilitacyjną i gdzie pracował w Katedrze Historii Filozofii Narodowej. W 1966 został wykluczony z PZPR, w 1968 r. stracił pracę na uczelni. W 1973 r. wyjechał do Francji, gdzie został profesorem Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS). Profesorem nauk humanistycznych w Polsce został w 1998 r. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2001 r. objął funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu w Genewie. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Legii Honorowej w 2011 i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2012 r.

Od 1949 roku tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego otrzymało prawie 100 wybitnych postaci, Polaków i cudzoziemców, m.in.:  Julian Tuwim, Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, ks. Józef Tischner, Jan Karski, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek, Lady Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski, Jose Manuel Barroso, Amos Oz, Krzysztof Zanussi, Umberto Eco.

Tomasz Boruszczak

Dyskusja (0 komentarzy)