Aktualności
Szkoły wyższe
05 Stycznia
Koło Naukowe AGH Lunar Technologies, źrodło: AGH
Opublikowano: 2024-01-05

AGH w drodze na Księżyc

Rozwijanie oraz testowanie urządzenia „Lunaris”, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z pyłem księżycowym – regolitem, umożliwi studentom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie umowa o współpracy, którą uczelnia zawarła z firmą Orbital Space działającą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Porozumienie jest pokłosiem sukcesu koła naukowego AGH Lunar Technologies, które zwyciężyło w konkursie „Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission” organizowanym w maju 2023 r. przez firmę Orbital Space. Projekt studentów z Krakowa okazał się najlepszy wśród ponad 400 innych z całego świata. Nagrodą główną jest możliwość wysłania w roku 2025 zaprojektowanego urządzenia na Księżyc. Będzie to pierwsza tego typu misja, w której znajdzie się ładunek skonstruowany przez polski zespół oraz jedna z pierwszych współprac Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sektorze kosmicznym.

Aby umożliwić studentom rozwijanie projektu i doskonalenie go do czasu startu, AGH podpisała z organizatorem i sponsorem konkursu – firmą Orbital Space – porozumienie o współpracy. Obie strony zobowiązały się do mentoringu, wskazówek i wszelkiego możliwego wsparcia studentom w ich wyjątkowej misjiW ramach umowy prowadzone będą także m.in. działania edukacyjne i inicjatywy mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat eksploracji kosmosu. W planach są również warsztaty, webinary, konferencje, konkursy, zawody studenckie czy kursy z zastosowania technologii kosmicznych.

„Lunaris” w roku 2025 poleci na Księżyc

Nadrzędnym celem jest rozwijanie eksperymentu studentów „Lunaris”, który zostanie przeprowadzony na powierzchni Księżyca. Członkowie koła naukowego chcą zbadać interakcje materiałów i powłok z regolitem, czyli sypką skałą księżycową. Oprócz konstrukcji, do której zbudowania wykorzystali techniki szybkiego prototypowania, opracowali elektronikę oraz oprogramowanie urządzenia. Gotowy ładunek musiał również spełnić wymogi dotyczące wymiarów 10 × 10 × 10 cm oraz wagi – do 200 g. Do badania wykorzystana zostanie optyczna metoda pomiarowa, która pozwoli na zrozumienie interakcji regolitu z różnymi materiałami. Regolit charakteryzuje się dużą pylnością, ostro zakończonymi krawędziami oraz naładowanymi elektrostatycznie cząstkami. Te oraz inne właściwości pyłu księżycowego powodują wiele trudności w doborze odpowiedniego materiału.

„Lunaris” będzie jednym z pierwszych ładunków księżycowych wydrukowanych w technologii druku 3-D, co pozwoli na uzyskanie geometrii, która przy wykorzystaniu innych metod byłaby trudna do osiągnięcia. Urządzenie zostanie wytworzone z materiału przystosowanego do ekstremalnych warunków panujących w kosmosie. Nazwa projektu powstała poprzez połączenie słów. Pierwszy człon to łacińskie słowo luna oznaczające Księżyc. Druga część to ukłon w stronę inspirującej twórczości Stanisława Lema i jego najsłynniejszej powieści „Solaris”. Badania nad interakcją materiałów z regolitem mają kluczowe znaczenie dla przyszłych misji eksploracji Księżyca. Wyniki projektu mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcji narzędzi, skafandrów astronautów, kabli i złącz używanych na lądownikach księżycowych i łazikach, które będą odporne na kontakt z księżycową powierzchnią.

GaL, źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)