Aktualności
Szkoły wyższe
10 Października
Opublikowano: 2023-10-10

AGH wspiera rozwój sektora obronności i bezpieczeństwa

O utworzenie w Krakowie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA starają się Akademia Górniczo Hutnicza wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Celem działań akceleracyjnych jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które można wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu.

Akcelerator DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) ma za zadanie łączyć kompetencje naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się przełomowe, nowe technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, przetwarzanie dużych zbiorów danych (big data), technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, a także biotechnologia oraz nowoczesne materiały.

Program powstał z myślą o rozwoju technologii z potencjałem tzw. podwójnego zastosowania, czyli zarówno do celów cywilnych, jak i obronnych. Dołączenie do programu niesie ze sobą ogromną szansę na dynamiczny ich rozwój, dalszą komercjalizację oraz szybszą adaptację przez sojuszników NATO. Konsorcjum AGH oraz KPT powstało z myślą o zwiększeniu potencjału akceleracyjnego Polski i włączeniu krajowego ekosystemu innowacji do systemu natowskiego, obejmującego już dzisiaj 12 akceleratorów w innych krajach NATO, i przeszło 90 centrów testowych DIANA.

W dołączeniu do programu DIANA pokładamy ogromne nadzieje. Dla naszej uczelnianej społeczności to szansa na wzmocnienie i rozwój kluczowych obszarów badawczych. Wsparcie merytoryczne, mentoring ekspertów rynkowych są także nieocenione w tym przedsięwzięciu. Jednocześnie mamy poczucie, że jesteśmy gotowi wnieść do programu DIANA najbardziej innowacyjne rozwiązania powstające w murach naszej uczelni. Będziemy także zachęcać naszą kadrę naukową, studentów i uczelniane spin offy do udziału w tzw. wyzwaniach programu DIANA, w ramach których mogłyby testować i doskonalić powstające rozwiązania technologiczne w najlepszych i najbardziej zaawansowanych centrach badawczych i akceleratorach w krajach należących do NATO – tłumaczy prof. Jerzy Lis, rektor AGH.

Uczelnia ma zapewnić akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej AGH, zaś KPT – akcelerację biznesową.

Nabór do pilotażowej edycji akceleratora DIANA został uruchomiony w czerwcu. Udział w akceleratorze jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)