Aktualności
Szkoły wyższe
17 Lipca
Fot. Zbigniew Sulima
Opublikowano: 2023-07-17

AGH współpracuje z płocką filią PW

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Warszawska Filia w Płocku zawarły porozumienie o współpracy dotyczące efektywnej i niskoemisyjne energetyki oraz technologii procesowych w rafinerii i petrochemii.

Dokument podpisali: prof. Renata Walczak – prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku oraz prof. Rafał Wiśniowski – prorektor ds. współpracy AGH.

Współpraca będzie polegać na prowadzeniu wspólnych badań innowacyjnych rozwiązań związanych z produkcją paliw syntetycznych, dekarbonizacją oraz gospodarką obiegu zamkniętego. Naukowcy skoncentrują się głównie na nowoczesnych technologiach, które umożliwiają redukcję emisji dwutlenku węgla poprzez jego wychwytywanie z przemysłowych strumieni i wykorzystanie jako surowca do produkcji paliw lotniczych oraz produktów chemicznych.

Obszary wspólnego zainteresowania obejmują technologie, które pozwolą na zmniejszenie zużycia wody w procesach produkcyjnych, odsalanie wody oraz wykorzystanie zielonego wodoru do syntezy paliw lotniczych. Dzięki innowacyjnej formule współpracy nowe pomysły mogą być realizowane w ramach wspólnych przedsięwzięć. Te przedsięwzięcia pozwolą na realizację projektów badawczo-rozwojowych w obszarach zdefiniowanych razem z PKN Orlen, kluczowych dla rozwoju nowych technologii w przemyśle rafineryjnym, petrochemicznym oraz energetycznym.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)