Aktualności
Szkoły wyższe
26 Września
Opublikowano: 2017-09-26

Akademia Morska w Gdyni pomagała po nawałnicy

Na zaproszenie rektora prof. dr. hab. inż. Janusza Zarębskiego Akademia Morska w Gdyni przez tydzień gościła dzieci z terenów poszkodowanych w nawałnicy, która przeszła przez  Pomorze w połowie sierpnia 2017 r. Miesiąc później rektor dziękował gdynianom, którzy pomagali podczas wizyty dzieci.

Efekt domina z pomocą rektor uruchomił swoją decyzją w czwartek 17 sierpnia, a już kilka godzin później na utworzonym wydarzeniu na FB pojawiły się deklaracje pomocy. Zgłosiły się instytucje publiczne, które uruchomili gdyńscy radni, przedsiębiorcy z ofertą posiłków,  Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych ogłosiło zbiórkę odzieży i innych potrzebnych rzeczy, gdynianie z ofertami zajęć.

– Morze uczy nas, że trzeba sobie pomagać i że nie wolno się poddawać – tłumaczy prof. Zarębski.

Goście mieszkali w Studenckim Domu Marynarza nr 4, przy ulicy Maurycego Beniowskiego w Gdyni.  Cały tydzień spędzili bardzo intensywnie – było morsko i gościnnie. Zwiedzili Symulator Manewrowy na Wydziale Nawigacyjnym, Dar Młodzieży, planetarium, tramwajem wodnym popłynęli na Hel, zwiedzili Fokarium, karmili foki.

Akademii Morskiej udało się zintegrować wokół idei pomocy gdyńskie instytucje i organizacje, które fundowały obiady, odzież i obuwie, przejazdy, smakołyki, rzeczy potrzebne do szkoły, każdego dnia świeże pieczywo, oddawały swój wolny czas i życzliwość. Codziennie  i studenci Akademii Morskiej i gdyńscy harcerze towarzyszyli grupie od śniadania do kolacji, oprowadzając po Gdyni, pomagając przy przygotowaniu posiłków i przytulając, gdy była taka potrzeba.

Tydzień pobytu obfitował w działania terapeutyczne i atrakcje, dzieci ćwiczyły z psami z Fundacji DOGTOR, które pomagają w dogoterapii. W Teatrze Gdynia Główna uczestniczyły w warsztatach teatralnych i ceramicznych. Sportowych emocji dostarczyli zawodnicy klubu Arki Gdynia Mateusz Szwoch, Grzegorz Piesio, Adam Marciniak którzy zagrali  z chłopcami w piłkę. Dziewczynki w tym czasie trenowały koszykówkę z Katarzyną Dydek i tańczyły zumbę z panią Aleksandrą Wójcik z grupy Cheerleaders Gdynia.

– To wzruszające, jak wielką życzliwością otoczyli państwo nasze dzieci – powiedział na pożegnanie burmistrz Czerska, Grzegorz Klauza. – Jesteśmy wdzięczni gdynianom i wszystkim firmom i instytucjom, które się zaangażowały.

Agnieszka Czarnecka

Dyskusja (0 komentarzy)