Aktualności
Szkoły wyższe
28 Kwietnia
Opublikowano: 2017-04-28

Akademia Odkrywców – pierwsze spotkanie na Politechnice Białostockiej

Czym jest sztuczna inteligencja, czy komputer może być kreatywny i kiedy powstanie myśląca maszyna? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Petros Psyllos, młody wynalazca, student Wydziału Informatyki PB. Spotkanie „Sztuczna inteligencja w praktyce” odbędzie się w najbliższy piątek (28 kwietnia, godz. 17:00) na Politechnice Białostockiej. Jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Prezentacja Petrosa Psyllosa jest pierwszą z cyklu Akademia Odkrywców. Na spotkania na Politechnice Białostockiej zapraszamy pasjonatów nowych technologii oraz osoby, które chcą rozwijać swoją wiedzę w zakresie przedmiotów ścisłych. Prezentacje odbywać się będą w ostatni piątek miesiąca. Kolejne spotkanie zaplanowane w maju poświęcone będzie inżynierii kreatywności.

28 kwietnia (piątek) o godz. 17:00
Wydział Informatyki Politechnika Białostocka
ul. Wiejska 45 A, parter, aula 23 C

Wstęp wolny.

Petros Psyllos: – Podczas prezentacji spróbuję odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób widzi komputer oraz czy jesteśmy autorytetami w zakresie naszej świadomości i czy ta wiedza ułatwi nam zbudowanie myślącej maszyny. Opowiem o zastosowaniu sztucznej inteligencji w urządzeniach pomagających osobom niewidomym.

Petros Psyllos to młody uzdolniony wynalazca, doceniany i rozpoznawalny w kraju i zagranicą. Sam o sobie mówi: – Tworzę urządzenia, które z założenia mają służyć drugiemu człowiekowi. Najnowszy wynalazek Petrosa – system MATIA – to mobilne urządzenie dla osób niewidomych i słabowidzących ułatwiające orientację w przestrzeni. MATIA nagrodzona została w ubiegłym roku na targach wynalazczości we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Petros Psyllos reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów prestiżowego konkursu firmy Microsoft – Imagine Cup. Jest stypendystą stowarzyszenia zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką – Odkrywcy Diamentów. W marcu 2016 roku został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Najlepsi z najlepszych!”, a w czerwcu wygrał polską edycję konkursu „Innovator Under 35” organizowanego przez „MIT Technology Review”. W styczniu 2017 roku Petros Psyllos znalazł się w prestiżowym gronie europejskich innowatorów technologicznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Ranking ten opublikował amerykański magazyn Forbes.

Dorota Sawicka

 

Dyskusja (0 komentarzy)