Aktualności
Szkoły wyższe
02 Czerwca
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Opublikowano: 2023-06-02

Akademia Piotrkowska zainaugurowała działalność

W Piotrkowie Trybunalskim swoją działalność zainaugurowała Akademia Piotrkowska. Podczas uroczystości akt powołania na stanowisko rektora uczelni z rąk ministra edukacji i nauki odebrał dr hab. Dariusz Rogut.

Uczelnia powstała na bazie filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 roku. Jednostka ta została zastąpiona przez Akademię Piotrkowską na mocy ustawy, którą 6 kwietnia podpisał prezydent Andrzej Duda. W czwartek, 1 czerwca, nowa uczelnia zainaugurowała swoją działalność. Obecny na uroczystości minister edukacji i nauki zapowiedział jednorazowe zwiększenie subwencji na potrzeby Akademii Piotrkowskiej o 10 mln zł.

W Akademii prowadzone będą studia na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, filologia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, historia, logistyka, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pielęgniarstwo oraz zarządzanie. Najchętniej wybieranym kierunkiem jest obecnie filologia angielska. Studenci pochodzą głównie z Piotrkowa i powiatów ościennych, ale np. na kierunku pielęgniarstwo studiują także mieszkańcy województwa śląskiego. W obecnym roku akademickim w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczęło studia 400 studentów.

Rektorem Akademii Piotrkowskiej został mianowany dr hab. Dariusz Rogut. Z wykształcenia jest historykiem. W ostatnich latach pełnił funkcję dyrektora łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2000 roku pracował jako asystent, a następnie adiunkt w Instytucie Historii w piotrkowskiej filii Akademii Humanistyczno-Przyrodniczej w Kielcach. W 2019 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na represjach wobec Polaków oraz na historii ziemi łódzkiej, szczególnie związanej z okresem stalinizmu. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytutu Józefa Piłsudskiego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim.

Akademia Piotrowska to kolejna, po reaktywacji Akademii Zamojskiej i utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku, uczelnia o takim statusie na mapie Polski.

MK, źródło: MEiN

Dyskusja (1 komentarz)
 • ~Stanisław Stępień 16.06.2023 17:03

  Serdecznie gratuluję!
  dr hab. Stanisław Stępień
  dyrektor
  Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego
  w Przemyślu