Aktualności
Szkoły wyższe
05 Lutego
Źródło: Akademia Pomorska w Słupsku
Opublikowano: 2023-02-05

Akademia Pomorska uniwersytetem?

Od przyszłego roku akademickiego Akademia Pomorska w Słupsku może funkcjonować jako uniwersytet. Rozpoczynają się właśnie prace nad zmianą statutu uczelni – poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

O rozpoczęciu formalnej drogi do przekształcenia Akademii Pomorskiej w Uniwersytet Pomorski rzecznik rządu poinformował podczas wspólnej konferencji prasowej z rektorem uczelni dr. hab. inż. Zbigniewem Osadowskim. Wniosek o wpisanie projektu ustawy w tej sprawie ma być skierowany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów w ciągu najbliższych dni.

Nazwa „uniwersytet” jest zastrzeżona dla uczelni akademickiej posiadającej kategorię naukową A+, A lub B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych, zawierających się w co najmniej trzech dziedzinach nauki lub sztuki. Akademia Pomorska w Słupsku spełniła ten ustawowy wymóg w wyniku ostatniej ewaluacji jakości działalności naukowej. Uzyskała kategorię „A” w dyscyplinie nauki prawne, kategorię B+ w dyscyplinach: nauki o bezpieczeństwie, historia, literaturoznawstwo, językoznawstwo, nauki biologiczne, nauki medyczne oraz pedagogika, a także kategorię B w dyscyplinach: nauki o ziemi i środowisku i matematyka. W efekcie ma siedem uprawnień do nadawania stopnia doktora w siedmiu dyscyplinach, w trzech różnych dziedzinach.

Jeszcze przed wakacjami, jak zapewnił rzecznik rządu, projekt ma trafić pod obrady Sejmu, a następnie Senatu. Ostatnim etapem procedury legislacyjnej jest podpis prezydenta RP.

Akademia Pomorska powstała w 1957 roku jako Studium Nauczycielskie, w 1969 r. została przemianowana na Wyższą Szkołą Pedagogiczną. W latach 1974–2000 działała jako Wyższa Szkoła Pedagogiczna, a następnie Pomorska Akademia Pedagogiczna. Pod obecnym szyldem działa od 2006 roku. To nie pierwsza uczelnia, która szykuje się do zmiany nazwy podyktowanej dobrymi wynikami w ewaluacji. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie chce dołączyć do grona uniwersytetów klasycznych, a więc tzw. bezprzymiotnikowych.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)