Aktualności
Szkoły wyższe
29 Maja
Źródło: MNiSW
Opublikowano: 2019-05-29

Alchemium – magia chemii jutra

Politechnika Łódzka otrzymała blisko 100 mln zł dofinansowania do budowy gmachu Alchemium – nowoczesnego centrum konferencyjno-dydaktycznego oraz laboratoriów chemicznych i naukowych. W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin.

Podpisanie aktu erekcyjnego odbyło się podczas obchodów 74. rocznicy powstania Politechniki Łódzkiej. Całkowity koszt budowy gmachu to 113,1 mln złotych, z czego ministerialne dofinansowanie wynosi 97,5 mln złotych.

– Prężnie działające uczelnie wykorzystujące nowe technologie i korzystające z innowacyjnych sprzętów są kluczem do rozwoju naszego państwa. Wdrażając nową reformę zależało nam, żeby wspierać ośrodki naukowe, które pragną wzmocnić swoją pozycję i zaistnieć na arenie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Z tego wsparcia skorzystała również Politechnika Łódzka. Nowoczesne centrum konferencyjno-dydaktyczne oraz laboratoria chemiczne z pewnością przyczynią się do rozwoju potencjału naukowego uczelni. Mam nadzieję, że to miejsce wykształci wielu wybitnych naukowców – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Generalnym wykonawcą rozpoczętego pierwszego etapu inwestycji jest firma Budimex SA. Do roku 2020 powstanie centrum konferencyjno-dydaktyczne, w którym znajdzie się aula na 500 osób, rozciągająca się przez trzy górne kondygnacje, z możliwością podziału na dwie części. Miejsce to wyposażone zostanie w system tłumaczeń symultanicznych, sceniczne oświetlenie i nowoczesny sprzęt multimedialny. W budynku będzie również Sala Senatu na 100 osób, pracownie komputerowe oraz audytoria, a także pomieszczenia biurowe, w tym dziekanat Wydziału Chemicznego. W części podziemnej Alchemium zlokalizowany zostanie garaż i pomieszczenia techniczne. W nowoczesną architekturę obiektu wkomponowano fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku.

– Cieszę, że Wydział Chemiczny, którego tradycje sięgają 1945 roku, a więc samych początków istnienia Politechniki Łódzkiej, wreszcie doczeka się nowoczesnej infrastruktury odpowiadającej na potrzeby naukowców i studentów. Skala tej inwestycji jest imponująca. Naszej uczelni niezwykle potrzebne jest reprezentacyjne i wielofunkcyjne centrum konferencyjne. Politechnika Łódzka jest organizatorem wielu wydarzeń, które wymagają odpowiedniego zaplecza, dlatego cała społeczność akademicka kibicuje tej inwestycji – mówił rektor prof. Sławomir Wiak.

W drugim etapie, w latach 2021–2024, powstaną dwa budynki, które pomieszczą laboratoria chemiczne oraz naukowe. Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków o wysokości 5 kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej, o powierzchni 27 tys. metrów kwadratowych.

Na akcie erekcyjnym odczytanym i podpisanym przez rektora PŁ, swoje podpisy złożyli także m.in. wicepremier i minister nauki, przedstawiciele władz miasta i regionu, władz Wydziału Chemicznego, zarządu firmy Budimex SA oraz duchowieństwa. Dodatkową atrakcją uroczystości, przygotowaną przez chemików, była wizyta historycznych postaci związanych z rozwojem chemii na przestrzeni dziejów. Wśród gości pojawili się m.in.: Demokryt z Abdery, alchemik arabski Dżabir ibn Hajjan, Antoine Lavoisier, John Dalton, Dmitrij Mendelejew, Maria Skłodowska-Curie i jej uczennica prof. Alicja Dorabialska, związana od 1945 roku z Politechniką Łódzką. Akt erekcyjny spoczął w tubie przyniesionej przez alchemika. Zgodnie ze zwyczajem osoby, które złożyły podpis na akcie erekcyjnym, chwyciły za kielnie, by zamurować dokument w specjalnym sarkofagu, umieszczonym później w miejscu, w którym ma pozostać na wieki.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)