Aktualności
Szkoły wyższe
26 Sierpnia
Źródło: www.1944.pl
Opublikowano: 2019-08-26

Algorytm rozpoznawania twarzy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Dzięki wykorzystaniu interaktywnych luster i specjalnej aplikacji odwiedzający Muzeum Powstania Warszawskiego mogą odnaleźć swojego sobowtóra wśród powstańców uwiecznionych na ponad siedmiuset zdjęciach z tego okresu. Aplikację stworzyli studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Eksperymentalna wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne” składa się z dwóch luster, które „skanują” odbicie osoby przed nimi stojącej, a następnie porównują z wizerunkami osób ze zdjęć, wyszukując najbardziej podobne twarze. Wyszukane zdjęcie wyświetla się następnie obok odbicia z informacją o powstańcu lub częściej bez takiej informacji – większość osób ze zdjęć wciąż pozostaje niezidentyfikowana. Przy pomocy ekspozycji muzeum chciałoby odnaleźć potomków sportretowanych powstańców, aby móc ich zidentyfikować. Twórcami aplikacji są Agnieszka Bursztynowska i Michał Jankowski, studenci drugiego roku informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

– Odpowiadaliśmy z Michałem za część rozpoznawania rysów twarzy i dopasowywania ich do najbardziej podobnego powstańca – mówi Agnieszka Bursztynowska. – Prace nad projektem rozpoczęły się już w styczniu, ponieważ trzeba było omówić z dyrekcją muzeum wiele kwestii związanych z funkcjonalnością algorytmu. Zależało nam, żeby odwzorować jak najwięcej rysów twarzy. Wyzwaniem było dla nas wykorzystanie w algorytmie zdjęć powstańców, których twarze są często bardzo zniekształcone, ucięte, zasłonięte hełmami i innymi elementami.

W maju do prac dołączyła firma Superskrypt specjalizująca się w tworzeniu multimedialnych wystaw muzealnych, która zajęła się projektem interfejsu i integracją aplikacji z interaktywnymi lustrami AbyssGlass.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2020 roku.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)