Aktualności
Szkoły wyższe
04 Grudnia
Opublikowano: 2018-12-04

ALK i SGH w rankingu europejskich szkół biznesu

Akademia Leona Koźmińskiego jest najwyżej notowaną uczelnią z Europy Środkowo-Wschodniej w rankingu opublikowanym przez brytyjski dziennik ekonomiczny „Financial Times”. Zajmuje w nim 43. miejsce.

 Zestawienie europejskich szkół biznesu stanowi podsumowanie ocen kierunków: zarządzania i studiów Executive MBA, publikowanych przez „FT” wcześniej. W cząstkowych ocenach te kierunki w Koźmińskim otrzymały odpowiednio miejsca: 17. (zarządzanie) i 38. (Executive MBA). Dziennik zbiera dane o uczelniach na podstawie anonimowych ankiet wypełnianych przez absolwentów trzy lata po ukończeniu studiów. Liczy się m.in. ich awans zawodowy i osiągane zarobki ważone siłą nabywczą pieniądza.

Wysokie miejsce ALK w rankingu „FT” uczelnia zawdzięcza nie tylko imponującym karierom absolwentów i ich dobrej opinii o uczelni, ale też nowoczesnym programom. Innowacyjne specjalności, takie jak prowadzone od tego roku studia Master in Big Data Analysis, Management and Artificial Intelligence in Digital Society albo Digital Marketing, dopiero pojawiają się w najlepszych uczelniach biznesowych na świecie jako kierunki najbardziej przyszłościowe.

– Mogę potwierdzić, że dzięki utrzymującym się od lat wysokim miejscom ALK w rankingu „FT” mamy coraz więcej studentów zagranicznych z 70 różnych państw. W tej chwili co czwarty student studiów licencjackich lub magisterskich jest cudzoziemcem – mówi prof. Witold Bielecki, rektor ALK.

Obcokrajowcy wybierają Koźmińskiego dzięki posiadanym przez tę uczelnię najważniejszym międzynarodowym akredytacjom, które są wysoko cenione przez pracodawców na całym świecie: AASCB, EQUIS i AMBA, oraz dzięki możliwości kształcenia w języku angielskim.

Z rankingu „FT” wynika, że uczelnie z Europy środkowej i wschodniej nadrabiają dystans do starej Unii, choć ich reprezentacja wśród najlepszych szkół biznesu jest wciąż nieliczna. Rosja, Czechy, Węgry, Słowenia mają zaledwie po jednej takiej uczelni, a Polska – dwie. Obok ALK, w rankingu „FT” znalazła się też Szkoła Główna Handlowa (71. miejsce).

Ranking otwierają szkoły z Europy Zachodniej: London Business School, HEC Paris i Insead. Te najlepsze kształcą głównie na studiach specjalistycznych magisterskich i na stacjonarnych MBA. Otwierają też kampusy poza krajem pochodzenia, w egzotycznych, ale obiecujących lokalizacjach, jak Chiny, Japonia, Maroko i Emiraty Arabskie. Sklasyfikowana na 11. miejscu francuska ESCP Europe ma sześć kampusów w krajach europejskich, w tym w partnerskiej uczelni w Polsce, którą jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Ewa Barlik

 

Ranking „Financial Times”

 

 

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)