Aktualności
Szkoły wyższe
07 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-07

ALK najlepsza w Europie Środkowo-Wschodniej

Akademia Leona Koźmińskiego zajęła miejsce w połowie stawki w tegorocznym rankingu „Financial Times” najlepszych szkół biznesu w Europie. To jedyna polska uczelnia notowana w tym zestawieniu.

Do rankingu trafiło łącznie 90 uczelni biznesowych, których dyplom stanowi przepustkę do udanej kariery. W porównaniu z ubiegłym rokiem ALK zanotowała awans o trzy pozycje – na 45. miejsce, najwyższe spośród szkół z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Pomimo dużej konkurencji umocniliśmy pozycję lidera kształcenia menedżerów w regionie środkowo-wschodniej Europy, a dzięki wspólnym programom z ESCP Business School zaznaczyliśmy też swoją obecność w Europie Zachodniej, której uczelnie zdecydowanie dominują w rankingu „FT”. Awans o trzy miejsca w porównaniu z rokiem ubiegłym zawdzięczamy przede wszystkim absolwentom studiów magisterskich z zarządzania. W zestawieniu karier wszystkich absolwentów europejskich szkół biznesu osiągnęli oni znakomite wyniki, zajmując czwarte miejsce w kategorii „rozwój kariery zawodowej” – powiedział prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Ranking publikowany przez dziennik „Financial Times” tworzony jest na podstawie wyników pięciu odrębnych, wcześniej publikowanych klasyfikacji: stacjonarnych studiów MBA, niestacjonarnych Executive MBA, stacjonarnych studiów magisterskich z zarządzania i dwóch programów executive education. Każda z nich powstaje na bazie własnych analiz „FT” oraz ankiet wysyłanych przez redakcję do osób, które trzy lata wcześniej ukończyły studia. W przypadku Akademii Leona Koźmińskiego o wysokiej 45. pozycji zdecydowały wyniki dwóch zestawień: EMBA, w którym uczelnia znalazła się na 36. miejscu w Europie, oraz studiów magisterskich z zarządzania, które dały jej 31. miejsce w Europie.

„FT” bierze pod uwagę również obsadę międzynarodową ocenianych kierunków, tytuły naukowe wykładowców, a nawet proporcje zatrudnienia kobiet i mężczyzn wśród kadry dydaktycznej. W rankingu mogą się znaleźć uczelnie posiadające przynajmniej jedną z międzynarodowych akredytacji przyznawanych szkołom biznesu w uznaniu osiągnięć dydaktycznych i badawczych. ALK ma komplet tych akredytacji – EQUIS, AACSB i AMBA.

Najstarsza uczelnia ekonomiczna w Europie, ESCP Business School, która działa w aliansie strategicznym z Akademią Leona Koźmińskiego i realizuje program kształcenia także w Warszawie za pośrednictwem ALK, znalazła się na 8. miejscu wśród najlepszych uczelni biznesowych. Czołówkę od lat tworzą: HEC Paris, London Business School i Insead. Absolwenci, którzy trzy lata temu ukończyli studia MBA w HEC Paris, zarabiają dziś średnio o 133 proc. więcej niż przed rozpoczęciem nauki. Po uzyskaniu dyplomu Executive MBA lub tytułu magistra zarządzania płace absolwentów HEC Paris wzrosły o 80 proc. Dla porównania, absolwenci studiów magisterskich z zarządzania w ALK po trzech latach pracy odnotowali 112-procentowy przyrost zarobków.

W tegorocznym rankingu, oprócz Akademii Leona Koźmińskiego, znalazły się jeszcze tylko trzy uczelnie z Europy Środkowej i Wschodniej: Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (50. miejsce), Uniwersytet Petersburski (51.) i moskiewska IBS (58.).

źródło: ALK

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: