Aktualności
Szkoły wyższe
16 Czerwca
Opublikowano: 2020-06-16

ALK w światowej czołówce uczelni kształcących przyszłych finansistów

Akademia Leona Koźmińskiego – jako jedyna uczelnia z Europy Środkowo-Wschodniej – znalazła się w ścisłej czołówce przygotowywanego przez dziennik „Financial Times” rankingu najlepszych na świecie kierunków studiów magisterskich z finansów. 

ALK (samodzielnie) zajęła w tym zestawieniu 20. miejsce, ale jeszcze lepiej wypadła wspólnie ze swoim francuskim partnerem strategicznym – ESCP Business School, wskakując na podium. Zajęła drugą pozycję, tuż za HEC Paris, od lat utrzymującą fotel lidera w tej klasyfikacji. Trzecie miejsce przypadło innej francuskiej uczelni – SKEMA Business School, z którą Koźmiński ma umowę o podwójnym dyplomie z finansów.

Program Master in Finance & Accounting realizowany w Koźmińskim łączy wysoki poziom kształcenia, potwierdzony najwyższą oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej, z nowoczesnym warsztatem finansisty. Studenci mają do dyspozycji profesjonalne laboratorium Bloomberga z dostępem do bieżących analiz finansowych i do informacji w czasie rzeczywistym (obecnie jest ono udostępniane także zdalnie). Mogą również zdobywać międzynarodowe certyfikaty i kwalifikacje zawodowe takich organizacji, jak CFA Institute, ACCA, CAIA Association (zrzeszające profesjonalistów z zakresu inwestycji alternatywnych), GARP (Global Association of Risk Professionals). Instytucje te akredytowały kierunek i ściśle współpracują przy tworzeniu programu nauczania. Partnerami programu są: KPMG, Santander, Accenture Operations i Citi. Dodatkowo, osoby studiujące w Polsce mają możliwość odbycia semestru nauki w jednej z trzech zagranicznych uczelni partnerskich, uzyskując przy tym drugi dyplom – poza wspomnianą SKEMA Business School, także ESSCA School of Management i FEP Porto University.

– To niezwykle atrakcyjny kierunek dla studentów polskich i zagranicznych, zwłaszcza że zdobycie podobnych kwalifikacji w szkołach biznesu na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych wiąże się z wielokrotnie wyższymi kosztami. Finanse zawsze były studiami elitarnymi – mówi prof. Grzegorz Mazurek, rektor-elekt Akademii Leona Koźmińskiego.

W ALK kształci się już 1,5 tys. obcokrajowców z 70 krajów. Na kierunkach wykładanych wyłącznie po angielsku stanowią ponad połowę słuchaczy, a na finansach nawet 70 proc. Wybierają tę uczelnię ze względu na jej silną pozycję międzynarodową: posiadane akredytacje AACSB, EQUIS i AMBA i wysokie notowania w rankingach „Financial Times”.

– Co roku studia magisterskie z finansów i rachunkowości podejmują bardzo ciekawe osoby. Na serio interesują się nowoczesnymi finansami, część ma już za sobą praktyki w różnych międzynarodowych instytucjach. Większość wykładowców to osoby młode, które podobnie jak studenci fascynują się nowymi technologiami. Pewnie dlatego płynnie udało nam się przejść na system kształcenia online, wymuszony światowym zagrożeniem epidemicznym. Udostępniliśmy przy tym studentom zdalnie wszystkie narzędzia, dodaliśmy nawet darmowe prenumeraty polskich i zagranicznych gazet ekonomicznych. Przed nami ostatnie egzaminy, które w tym roku – wyjątkowo – odbędą się online. Jesteśmy przygotowani do poprowadzenia w tym samym trybie zimowego semestru studiów, jeśli będzie taka konieczność – mówi prof. Jacek Tomkiewicz, dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii w ALK.

W rankingu „Financial Times” studiów magisterskich z finansów dominuje Europa Zachodnia z uczelniami francuskimi, brytyjskimi i szwajcarskimi. W USA magisterkę z finansów warto natomiast zrobić w słynnej MIT (8. miejsce). Pomimo ogromnych funduszy na edukację wyższą, jakimi dysponują obecnie Chiny, tylko cztery uczelnie z Państwa Środka trafiły do rankingu.

źródło: ALK

Dyskusja (0 komentarzy)