Za słuszną uważamy decyzję dr. hab. Jerzego Gwizdały, prof. UG, o rezygnacji z kierowania uczelnią. Otwiera ona przed uniwersytetem realną szansę na przywrócenie stabilizacji – napisało w liście do społeczności akademickiej blisko trzydziestu profesorów tytularnych z Uniwersytetu Gdańskiego.
Inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim towarzyszą echa poniedziałkowej dymisji rektora dr hab. Jerzego Gwizdały. Jego rezygnacja, motywowana względami zdrowotnymi, była w istocie pokłosiem artykułu, jaki opublikowaliśmy we wrześniowym „Forum Akademickim”. Autor, red. Marek Wroński, dowodzi w nim, że w przypadku postępowania profesorskiego Gwizdały zachodzi podejrzenie naruszenia praw autorskich. „Dla naszej wspólnoty akademickiej publikacja (…) była zaskakująca i wielu z nas z powodu zawartych w
niej informacji czuje rozczarowanie oraz upokorzenie wobec osłabienia wizerunku uczelni w oczach opinii publicznej” – napisali profesorowie tytularni UG, „poczuwając się do szczególnej odpowiedzialności za losy Uniwersytetu Gdańskiego”.
W ich ocenie decyzja dr. hab. Jerzego Gwizdały o rezygnacji z kierowania uczelnią była słuszna. „Otwiera przed uniwersytetem realną szansę na przywrócenie stabilizacji. To przykre doświadczenie może nam pomóc na nowo przemyśleć pierwotną wartość uniwersytetu – instytucji osadzonej w kręgu kultury zachodniej, skupionej na tworzeniu i przekazywaniu wiedzy o najwyższej jakości. Uniwersytet to zarazem żywa wspólnota Pracowników i Studentów, gdzie jeden spełnia swoją powinność wobec drugiego w duchu szacunku, służby i rzetelności” – czytamy w liście.
Jego autorzy uważają, że odbudowanie pozycji uczelni nie może się odbyć bez wyboru właściwego kandydata na rektora. W dalszej części wyliczają przymioty, którymi bezwzględnie powinien się on odznaczać: autorytet naukowy o międzynarodowym zasięgu, nieposzlakowana opinia, kultura osobista, doświadczenie administracyjne, prestiż w centralnych gremiach naukowych. „Mamy takie osoby w swoim gronie. Apelujemy do osób uprawnionych do wyboru Rektora UG: prosimy, niech kierują się Państwo zasadniczymi wartościami” – piszą profesorowie i dodają: „Jeśli Uniwersytet Gdański ma konsekwentnie wzmacniać swoją pozycję i awansować w uznanych rankingach, to należy oczekiwać dopełnienia reformy jego ustroju, który w obecnym stanie nie jest pozbawiony cech anachronicznych. Wobec przyszłych władz Uczelni deklarujemy wsparcie w tym przedsięwzięciu”.
Na koniec zwracają się do rozpoczynających właśnie nowy rok studentów, prosząc, by traktowali „aktualny kryzys jak przejściową dolegliwość. Liczymy, że niniejszy apel będzie pierwszym skutecznym środkiem w kierunku jego przezwyciężenia”.
Przypomnijmy, że we wtorek obradowała Rada Uczelni. Jednym z punktów było ustalenie harmonogramu działań zmierzających do jak najszybszego wyboru nowego rektora. Zgodnie z procedurami pierwszym krokiem będzie powołanie Uczelnianego Kolegium Elektorów, którego przewodniczący będzie miał za zadanie stwierdzenie wygaśnięcia mandatu rektora. Po tym ruszy kalendarz wyborczy: Rada Uczelni wyznaczy termin zgłaszania kandydatów na rektora oraz datę elekcji.
MK
Apel profesorów tytularnych Uniwersytetu Gdańskiego
Oświadczenie