Aktualności
Szkoły wyższe
25 Kwietnia
Od prawej: Alicja Liszewska, wdowa po profesorze Stanisławie Liszewskim, prof. Antoni Różalski, rektor UŁ, prof. Bogdan Włodarczyk, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych UŁ. Fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ  
Opublikowano: 2017-04-25

Aula profesora Stanisława Liszewskiego

„Profesor Stanisław Liszewski, 1940-2016, GEOGRAF, twórca łódzkich szkół naukowych geografii miast i geografii turyzmu. Dyrektor Instytutu Geografii Miast i Turyzmu, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, nauczyciel i Wielki Przyjaciel Młodzieży” – napisano na pamiątkowej tablicy odsłoniętej (20 kwietnia) na Wydziale Nauk Geograficznych. Tym samym nowa aula wydziału nosi od teraz imię profesora.

– Profesor Liszewski przez całe życie był dumny, że może się nazywać geografem. Był wyjątkowym naukowcem, społecznikiem, obywatelem Łodzi, której poświęcił całe swoje życie zawodowe – wspominał byłego rektora UŁ prof. Bogdan Włodarczyk, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych.

Uczestnicy specjalnej sesji upamiętniającej zmarłego 23 kwietnia 2016 r. prof. Stanisława Liszewskiego, podkreślali jego zaangażowanie i odpowiedzialność.

– Profesor uwielbiał studentów i pracę z nimi. Dosłownie do ostatnich chwil swojego życia. Może nie jest o tym ogólnie wiadomo, ale przecież na trzy dni przed śmiercią profesor poprowadził swoje ostatnie seminarium magisterskie – powiedział prof. Antoni Różalski, rektor UŁ.

I to właśnie prof. Różalski, prof. Włodarczyk i Alicja Liszewska, wdowa po profesorze, dokonali oficjalnego odsłonięcia tablicy.

Wydział Nauk Geograficznych UŁ ma nową aulę od 17 lutego 2017 r. To właśnie prof. Liszewski był inicjatorem tej inwestycji. Aula u zbiegu ulic Kopcińskiego i Narutowicza ma ponad 600 metrów kwadratowych i może pomieścić 300 osób. Przylega do budynku Collegium Geographicum. Została zaprojektowana w formie amfiteatru greckiego, tak aby jak najlepiej wykorzystać dźwięk i światło naturalne. Jest wyposażona w nowoczesne urządzenia multimedialne i specjalny system wentylacyjny.

Budowę rozpoczęto w kwietniu 2016 r. Realizacja tej inwestycji trwała 11 miesięcy i kosztowała prawie 5 mln zł.

Tomasz Boruszczak

 

Dyskusja (0 komentarzy)