Aktualności
Szkoły wyższe
04 Maja
Opublikowano: 2020-05-04

Awans polskich uczelni w RUR World University Rankings

Sześć polskich uczelni znalazło się w najnowszym międzynarodowym rankingu RUR World University Rankings. Najwyżej sklasyfikowano Uniwersytet Warszawski.

Round University Ranking (RUR) jest opracowywany przez niezależną rankingową agencję RUR z Moskwy we współpracy z Clarivate Analytics. Twórcy zestawienia biorą pod uwagę 20 kryteriów pogrupowanych w 4 główne kategorie: kształcenie, badania, umiędzynarodowienie oraz stabilność finansowa. W klasyfikacji generalnej uwzględniono sześć polskich uczelni. Pięć z nich zanotowało awans w stosunku do ubiegłego roku.

Najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski, zajmując 389 miejsce. To o 22 „oczka” lepiej niż przed rokiem. Wśród polskich szkół wyższych UW okazał się najlepszy w trzech kategoriach: badaniach (447), umiędzynarodowieniu (349) oraz stabilności finansowej (543). W czwartej, czyli kształceniu, prym wiedzie Uniwersytet Jagielloński (189), który awansował w klasyfikacji generalnej o 28 miejsc – na 392. Za tą dwójką znalazły się trzy uczelnie techniczne: Politechnika Warszawska (551, najlepiej wypadła w kształceniu), Politechnika Gdańska (642, badania) i Politechnika Łódzka (665, kształcenie). Ta ostatnia trafiła na listę po raz pierwszy, w miejsce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który w tym roku nie został uwzględniony. Polskie zestawienie zamyka Uniwersytet Łódzki (674, kształcenie).

Ranking, podobnie jak rok temu, otwierają uczelnie amerykańskie: Harvard University i California Institute of Technology (Caltech). Za nimi Imperial College London. Sklasyfikowano 829 uczelni z 70 krajów.

MK

Round Univeristy Ranking 2020

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)