Piętnaście polskich uczelni znalazło się w tegorocznym zestawieniu QS World University Ranking – prestiżowej klasyfikacji najlepszych uniwersytetów na świecie. Najwyżej – na 321. miejscu – uplasował się Uniwersytet Warszawski.
Ranking powstaje w oparciu o sześć kryteriów: reputacja w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Przed dwoma laty na liście znalazło się 14 polskich uczelni, rok temu – 16, a w najnowszej odsłonie uwzględniono 15. Najlepszą z nich jest Uniwersytet Warszawski, który awansował o 28 pozycji na 321. miejsce na świecie. Wśród europejskich konkurentów jest 141. Podobnie jak w zeszłym roku, tym, co analitycy ocenili najlepiej, były renoma uczelni i opinia wśród pracodawców.
Stołeczna uczelnia nieznacznie wyprzedziła Uniwersytet Jagielloński, który również zanotował awans, o 12. pozycji, na 326. miejsce. Wpływ na to miał lepszy wynik w opinii pracodawców i środowiska akademickiego. Polskie podium zamyka Politechnika Warszawska, która wskoczyła na miejsca 511–520 (poprzednio sklasyfikowana była między 521. a 530.) i jest krajowym liderem w kryterium prestiżu wśród pracodawców.
Poza tym w przedziale miejsc 801–1000 znalazły się: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Wrocławska i Politechnika Śląska.
Tegoroczny ranking tradycyjnie zdominowały uniwersytety amerykańskie, które w całości zapełniły podium. Najlepszy okazał się Massachusetts Institute of Technology (MIT) przed Stanford University i Harvard University. Oceniono 5500 uczelni z całego świata.
QS World University Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. To jeden z czterech najważniejszych na świecie rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank.
MK, źródło: PAP