AWF w Krakowie wkrótce zmieni swoją nazwę. Będzie Akademią Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie. Projekt ustawy o zmianie szyldu uczelni jest już procedowany.
Ponieważ publiczną uczelnię akademicką tworzy się w drodze ustawy, to i zmiana jej nazwy podlega ustawowym rygorom. W tym przypadku wnioskodawcą jest rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Uczelnia, mająca za sobą 75-letnią tradycję, funkcjonowała początkowo jako Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego w Krakowie, później przemianowano ją na Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, by w końcu dodać też patrona – Bronisława Czecha. Jak wskazują autorzy projektowanej ustawy, nazwa uczelni pochodzi jeszcze z okresu, gdy realizowała ona kształcenie jedynie na studiach na kierunku wychowanie fizyczne. Akademia sukcesywnie rozszerza jednak swoją ofertę, obecnie prowadząc studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie, zarówno na profilu praktycznym, jak i ogólnoakademickim, na kierunkach: fizjoterapia, kosmetologia, kultura fizyczna osób starszych, kultura fizyczna w służbach mundurowych, sport, sport i turystyka na terenach górskich, sport w szkolnym wychowaniu fizycznym, terapia zajęciowa, trener zdrowia i sprawności fizycznej, turystyka i rekreacja, turystyka przygodowa, turystyka zdrowotna, wychowanie fizyczne oraz wychowanie fizyczne w służbach mundurowych. Na trzech spośród wymienionych kierunków (wychowanie fizyczne, wychowanie fizyczne w służbach mundurowych i sport) studia przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela prowadzącego zajęcia z wychowania fizycznego.
W wyniku zachodzących w Akademii zmian obecnie jej działalność dydaktyczna i naukowa mieści się w szeroko rozumianej kulturze fizycznej, natomiast nie dotyczy wyłącznie wychowania fizycznego – podkreślono w uzasadnieniu projektu.
Z tego też powodu zaproponowano nową nazwę: Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie, która – zdaniem pomysłodawców – odzwierciedli prowadzoną przez uczelnię działalność dydaktyczną i naukową z zakresu kultury fizycznej. Nowy szyld ma też przyczynić się do kreowania wizerunku Akademii jako instytucji posiadającej kompetencje i możliwości rozwoju w zakresie dbałości o zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny człowieka poprzez wychowanie fizyczne, sport, turystykę, rehabilitację i rehabilitację medyczną. Zmiana nazwy krakowskiej AWF ma nastąpić z dniem 20 grudnia 2024 roku.
Obecnie na uczelni kształci się 3414 studentów i 28 doktorantów, a zatrudnionych jest 414 pracowników. W ostatniej ewaluacji AWF w Krakowie otrzymała kategorię A w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej.
AST