Aktualności
Szkoły wyższe
29 Listopada
Źródło: AWF w Krakowie
Opublikowano: 2024-11-29

AWF w Krakowie zmienia szyld

W przyszłym miesiącu krakowska Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha zmieni swoją nazwę. Stosowną ustawę podpisał wczoraj prezydent RP Andrzej Duda. Od 20 grudnia uczelnia będzie Akademią Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha.

W ustawie uzasadniono, że „nowa nazwa odzwierciedli prowadzoną aktualnie przez uczelnię akademicką działalność dydaktyczną i naukową z zakresu kultury fizycznej, który to zakres jest szerszy niż zakres wychowania fizycznego”.

Krakowska AWF kształci na 14 kierunkach: wychowanie fizyczne, wychowanie fizyczne w służbach mundurowych, sport w szkolnym wychowaniu fizycznym, trener zdrowia i sprawności fizycznej, kultura fizyczna osób starszych; fizjoterapia, terapia zajęciowa, kosmetologia; turystyka i rekreacja, turystyka przygodowa, turystyka zdrowotna, zarządzanie rekreacją i rozrywką, management w organizacjach czasu wolnego oraz wspólnie z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Targu – sport i turystyka na terenach górskich.

W uzasadnieniu do ustawy czytamy: „na jedynie trzech spośród czternastu kierunków studiów kształceni są studenci, którzy po ich ukończeniu mogą uzyskać uprawnienia nauczyciela WF. Pozostałe jedenaście kierunków kształcenia nie ma nic wspólnego z wychowaniem fizycznym”. Także „działalność naukowa i dydaktyczna wszystkich akademii wychowania fizycznego zaliczana jest do nauk o kulturze fizycznej. Krakowska uczelnia, posiadając kategorię naukową A, od kilkudziesięciu lat posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej” – napisano.

W dalszej części autorzy przytaczają przykłady z innych krajów, w których rozwijają się badania naukowe i kształcenie uwzględniające pojęcie kultury fizycznej, a nie ograniczające określenie „wychowanie fizyczne”, kojarzone głównie z kształceniem nauczycieli tego przedmiotu. Na świecie istnieją już zarówno wydziały znanych uczelni z kulturą fizyczną w nazwie (Physical Culture and Sport – University of Texas, Austin, Physical Culture and Education – Columbia University, Physical Cultural Studies – University of Maryland), jak i całe uczelnie tego typu (National Academy of Physical Culture w New Castle w Wielkiej Brytanii; École Nationale de la Culture Physique w Caen, Rennes czy Marsylii we Francji).

Krakowska AWF prowadzi też badania w zakresie nauk o kulturze fizycznej, w tej dyscyplinie ma uprawnienia akademickie i kategorię naukową A. Uczelnia powstała w 1950 roku jako Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego. W
roku 1972 otrzymała nazwę Akademia Wychowania Fizycznego, a wkrótce potem imię Bronisława Czecha. Jednak jej początki wiążą się z utworzonym w 1893 r. przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego dwuletnim Kursem Naukowym dla Kandydatów na Nauczycieli Gimnastyki w Szkołach Średnich i Seminariach Nauczycielskich, który w 1913 r. przekształcono w dwuletnie, a od 1927 r. trzyletnie Studium Wychowania Fizycznego.

Obecnie strukturę krakowskiej AWF tworzą 3 wydziały: Wychowania Fizycznego i Sportu, Turystyki i Rekreacji oraz Rehabilitacji Ruchowej. Uczelnia zatrudnia około 314 nauczycieli akademickich i 193 pracowników administracji i obsługi. Doktoraty przygotowuje obecnie 31 osób. Na 14 kierunkach kształci ok. 3,8 tys. studentów.

Prof. Andrzej Klimek, rektor AWF im. B. Czecha, powiedział nam:

Wszystkie polskie akademie wychowania fizycznego rozszerzają swoją ofertę dydaktyczną i profile badań naukowych, ale nasza uczelnia poszła tu wyjątkowo daleko – mamy już 14 kierunków studiów. Zdecydowana większość nie ma nic wspólnego z wychowaniem fizycznym. Postanowiliśmy zatem zmienić nazwę po pierwsze dlatego, żeby nie utożsamiano nas jedynie z kształceniem nauczycieli, choć prowadzimy taką działalność i jest ona bardzo ważna. Szeroka gama kierunków studiów oraz prowadzonej działalności naukowej będzie wkrótce miała odzwierciedlenie w nazwie uczelni, bo wszystko, co robimy mieści się właśnie w pojęciu kultury fizycznej.

Piotr Kieraciński

Dyskusja (3 komentarze)
  • ~Mgr. 01.12.2024 06:43

    Kultura fizyczna to zbitka wyrazenia z bylych domoludow. Po angielsku trudna do przetlumaczenia. No ale co tam ile pieniedzy na to sie .wyda.

  • ~aha 30.11.2024 18:44

    Z pewnoscia nie ma to nic wspolnego z tym ze gdyby zostala stara nazwa to rektor nie moglby dalej kandydowac...

  • ~Stanisław Sworzony 29.11.2024 21:25

    Jestem przekonany, że istnieją poważne przesłanki, aby dokonać kolejnej zmiany — tym razem przywracając pierwotną nazwę. Oto one:

    Zmiana nazwy Akademii Kultury Fizycznej na Akademię Wychowania Fizycznego może być uzasadniona kilkoma istotnymi względami związanymi z tradycją, rozwojem dydaktyki, a także społecznymi i zawodowymi oczekiwaniami wobec tej instytucji. Oto kluczowe argumenty na rzecz takiej zmiany:

    Tradycja i historyczne znaczenie: W Polsce termin „Akademia Wychowania Fizycznego” ma długą tradycję, zarówno w kontekście akademickim, jak i społecznym. Wychowanie fizyczne to fundament edukacji fizycznej, a kształcenie nauczycieli i trenerów sportowych w tej dziedzinie od zawsze stanowiło jeden z głównych celów tych uczelni. Powrót do tej nazwy może być odebrany jako przypomnienie o silnym związku z tradycją i misją edukacyjną, które mają na celu przede wszystkim rozwój fizyczny i wychowanie młodego pokolenia.
    Ścisłe powiązanie z kształceniem nauczycieli i trenerów: Choć współczesne uczelnie wychowania fizycznego oferują szeroką gamę specjalności, w tym fizjoterapię czy zdrowie publiczne, to jednak kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów sportowych pozostaje jednym z kluczowych celów tych uczelni. Nazwa „Akademia Wychowania Fizycznego” wyraźnie wskazuje na pedagogiczny i sportowy charakter kształcenia, co jest bardziej trafne, gdy uczelnia koncentruje się na przygotowaniu specjalistów do pracy w szkołach, klubach sportowych, ośrodkach rehabilitacyjnych czy organizacjach sportowych.
    Precyzyjne określenie misji uczelni: Nazwa „Akademia Wychowania Fizycznego” lepiej oddaje misję uczelni, której celem jest nie tylko szerzenie wiedzy o kulturze fizycznej, ale przede wszystkim edukowanie młodych ludzi w zakresie aktywności fizycznej, wychowania zdrowotnego i rozwoju fizycznego. Jest to termin, który jasno określa, że uczelnia skupia się na kształceniu osób do pracy z młodzieżą oraz dorosłymi w zakresie promowania zdrowego stylu życia, wychowania fizycznego i organizacji aktywności fizycznej.
    Dostosowanie do oczekiwań rynku pracy: Wiele osób, które decydują się na studia w tej dziedzinie, kieruje się oczekiwaniami, aby zdobyć wykształcenie w zakresie wychowania fizycznego, nauczycielstwa, sportu i rekreacji. Zmiana nazwy na „Akademię Wychowania Fizycznego” może zatem lepiej odpowiadać na te oczekiwania, wskazując jednoznacznie, że uczelnia kształci specjalistów do pracy w szkołach, przedszkolach, ośrodkach sportowych oraz instytucjach związanych z aktywnością fizyczną i zdrowiem publicznym.
    Reakcja na zmieniające się wyzwania edukacyjne i zawodowe: Współczesne wyzwania związane z edukacją fizyczną w szkołach, promowaniem aktywności fizycznej wśród młodzieży czy zwalczaniem problemów zdrowotnych związanych z brakiem ruchu wymagają wykwalifikowanych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy nie tylko uczą sportu, ale także kształtują nawyki zdrowotne, uczą współpracy i pracy w grupie oraz przekazują wartości związane z aktywnością fizyczną. Zmiana nazwy na „Akademię Wychowania Fizycznego” podkreśla tę rolę uczelni w kształtowaniu przyszłych liderów edukacji fizycznej.
    Zgodność z nomenklaturą międzynarodową: Choć w Polsce coraz częściej używa się terminu „kultura fizyczna”, to w międzynarodowej terminologii wciąż dominują pojęcia związane z wychowaniem fizycznym i edukacją fizyczną. W wielu krajach europejskich uczelnie kształcące specjalistów w tej dziedzinie funkcjonują pod nazwą „Akademie für Sport und Gesundheit” (Niemcy) czy „Physical Education Colleges” (Wielka Brytania). Wprowadzenie nazwy „Akademia Wychowania Fizycznego” może sprzyjać lepszemu rozpoznawaniu uczelni w międzynarodowym kontekście, a także ułatwić współpracę z zagranicznymi instytucjami.
    Prostota i klarowność nazwy: Termin „Akademia Wychowania Fizycznego” jest prosty i jednoznaczny, a także bardziej zrozumiały dla szerokiego kręgu osób spoza środowiska akademickiego. W Polsce termin „kultura fizyczna” może budzić pewne wątpliwości wśród laików, ponieważ kojarzy się bardziej z abstrakcyjnym, ogólnym pojęciem. „Wychowanie fizyczne” to pojęcie, które od razu wskazuje na cel i charakter kształcenia, co może ułatwić zrozumienie misji uczelni wśród potencjalnych studentów oraz ich rodziców.
    Podsumowując, zmiana nazwy z Akademii Kultury Fizycznej na Akademię Wychowania Fizycznego może być uzasadniona zarówno potrzebą przywrócenia tradycji, jak i wyraźnym wskazaniem na pedagogiczny i wychowawczy charakter kształcenia w tej dziedzinie. Taka zmiana może również poprawić rozpoznawalność uczelni na rynku pracy oraz w środowisku międzynarodowym, a także lepiej odpowiadać na społeczne oczekiwania w zakresie kształcenia nauczycieli, trenerów i specjalistów wychowania fizycznego.

    PS To nie ja, to Chat GTP… Po prostu chciałem Państwu zademonstrować, jak debilne są pomysły zmieniania nazw, które od dawna funkcjonują i każdy wie, o co chodzi… No, może za wyjątkiem decydentów, których inteligencja najwyraźniej nie dorównuje darmowemu "Chatowi 40 mini"