Wszyscy piesi, którzy po zmroku przemieszczają się w terenie niezabudowanym, muszą, a w zabudowanym powinni nosić odpowiednie elementy odblaskowe, dbając w ten sposób nie tylko o bezpieczeństwo własne, ale również kierowców. Przepisy ustanowione dla ochrony użytkowników korzystających z infrastruktury drogowej często nie są praktykowane przez nich na co dzień. Wiele osób tłumaczy się zapomnieniem albo nieumiejętnością odpowiedniego przypięcia odblasków do swojej odzieży.
Prof. Janusz Boratyński z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie opracował sposób mocowania odblasków, który nie tylko pozwoli nawet najmłodszym sprawnie radzić sobie z przytwierdzaniem niezbędnych detali, ale również wyeliminuje kwestię problemów ze szwankującą pamięcią. Autorski pomysł opiera się na wykorzystaniu certyfikowanej taśmy odblaskowej, której dolną krawędź umieścić należy pionowo po wewnętrznej stronie garderoby, górna jej część natomiast powinna być związana z odzieżą w sposób tymczasowy, będąc przypięta za pomocą chociażby agrafki czy rzepa. W momencie pojawienia się potrzeby użycia odblasku, wystarczy uwolnić taśmę, która wystając poniżej poziomu ubrania pozwoli być widocznym na drodze.
Pomysłem częstochowskiego naukowca zainteresowała się Komenda Główna Policji zalecająca stosowanie tyleż prostego, co skutecznego rozwiązania mogącego uratować życie i zdrowie.
– W Częstochowie założyliśmy Akademię Młodych Wynalazców – mówi prof. Boratyński. – Jest to przedsięwzięcie społeczne, którego celem jest kształtowanie postrzegania świata i kreowanie przyszłych elit. Pracujemy nad różnymi „wesołymi wynalazkami”. Jednym z nich jest nietuzinkowe spojrzenie na odblaski drogowe. Zapraszam na stronę Policji. http://dlakierowcow.policja.pl/dk/wydarzenia/136902,Elementy-odblaskowe-dzieki-sprytnemu-sposobowi-noszenia-nie-zapomnisz-zabrac-ich.html.
(źródło: www.ajd.czest.pl)