Aktualności
Szkoły wyższe
31 Października
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2022-10-31

Bibliotech wyróżniony za dostępność

Budynek Biblioteki Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej zdobył główną nagrodę w Konkursie Architektoniczno–Urbanistycznym „Lider Dostępności”. Doceniono jakość dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Konkurs „Lider Dostępności” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Ma na celu zwrócenie uwagi na problem występujących barier architektonicznych, a także upowszechnianie pozytywnych rozwiązań w zakresie dostępności architektonicznej obiektów przestrzeni dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Gala 7 edycji konkursu odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Kapituła konkursu, złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznaje nagrody w siedmiu kategoriach. Wśród dużych obiektów użyteczności publicznej nagrodzono Bibliotech Politechniki Wrocławskiej. Budynek pełni funkcję biblioteki środowiskowej, więc służy nie tylko społeczności PWr, ale również badaczom i naukowcom z całego Dolnego Śląska.

Teren wokół niego wraz ze strefą wejściową wolny jest od barier urbanistycznych i architektonicznych (obniżone krawężniki, brak stopni, główne ciągi komunikacyjne wolne od elementów małej architektury, odpowiednie szerokości drzwi, kontrastowe elementy graficzne na szklanych drzwiach i witrynach). Gmach zwraca uwagę przemyślaną nawigacją: są tu informacje dotykowe w formie tyflomapy, wizualne – tablice ze spisem pomieszczeń (dwujęzyczne, wzbogacone o oznaczenia graficzne w formie piktogramów) oraz tablice kierunkowe, informacje głosowe (system naprowadzający TOTUPOINT).

Przestrzeń komunikacji poziomej i pionowej, ogólnodostępne strefy oraz pomieszczenia przeznaczone na pobyt użytkowników i pracowników wolne są od barier architektonicznych, a szerokości korytarzy i przejść mają odpowiednie parametry. Dodatkowym walorem i równocześnie atrakcją tego obiektu jest tzw. Laboratorium Tyfloinformatyczne, czyli przestrzeń, która łączy w sobie kilka funkcji: pracownię druku 3D (druk tyflomap oraz innych pomocy dla osób z niepełnosprawnością wzroku), druku wypukłego, w tym tekstów w alfabecie Braille’a, wypożyczalnię sprzętów ułatwiających naukę osobom z niepełnosprawnością wzroku np. linijki brajlowskie, powiększalniki i czytniki tekstu.

Rozwiązania, które przetestowaliśmy w Bibliotechu wprowadzane są już w innych budynkach, np. ścieżki dotykowe będą za moment w C-13. Tyflomapy wkrótce znajdą się w kolejnych 30 budynkach PWr. Wdrażamy też nowe rozwiązanie informatyczne do mikronawigacji – zapowiada dr hab. Katarzyna Jach, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami

W Bibliotechu prowadzone są także liczne działania uświadamiające o tym, czym jest dostępność. Przeznaczone są one dla każdego: od przedszkolaków (program „Polibuda dla malucha”), przez uczniów szkół podstawowych i średnich (zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki), studentów, pracowników oraz środowiska wrocławskiego biznesu.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)