Aktualności
Opublikowano: 2018-05-21

Bobot z Politechniki Białostockiej ze złotym medalem

Studencki projekt „Bobot – humanoidalny robotyczny asystent medyczny i… prawdziwy przyjaciel” został wyróżniony złotym medalem na prestiżowych Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concurs Lepine. Targi odbywały się już po raz 117. w Paryżu ( 27 kwietnia – 8 maja 2018 roku).

Bobot osobiście odwiedził Paryż i prezentował się zwiedzającym od 2 do 4 maja. Możliwości robota przedstawiali studenci Politechniki Białostockiej: inż. Marcin Żukowski, inż. Dawid Kamieński, inż. Kamil Guz, inż. Krzysztof Matus, inż. Kamil Domysławski, inż. Mateusz Apoń i inż. Piotr Burzyński oraz opiekunowie zespołu: dr inż. Mirosław Kondratiuk oraz dr inż. Leszek Ambroziak.

– Nasza konstrukcja budziła bardzo duże zainteresowanie wśród zwiedzających, samych wystawców i organizatorów imprezy. Bobot znacząco wyróżniał się pośród różnorodnych wynalazków i innowacji, które przyjechały do Paryża z całego świata – mówi dr inż. Mirosław Kondratiuk z Wydziału Mechanicznego PB.

Projekt „Bobot” jest realizowany przez Międzywydziałowe Koło Naukowe Grupa Technologii Mobilnych. To robot przypominający wyglądem i wzrostem dziecko w wieku szkolnym. Jego przeznaczenie to szpitalne oddziały dziecięce, gdzie ma pełnić rolę elektronicznego opiekuna, wspomagać pracę pielęgniarek i lekarzy. Do tego ma być “przyjacielem” małych pacjentów, zapewniając im zabawę podczas długich szpitalnych dni. Bobot stanowi solidną, skrojoną na miarę, platformę mobilną. Dysponuje rozszerzalnym systemem zasilania, wydajnymi minikomputerami oraz specjalistycznymi urządzeniami peryferyjnymi (kamery stereoskopowe, systemy diodowe, czujniki). Do tego dedykowane są aplikacje mobilne oraz specjalnie zaprojektowana obudowa.

Dotychczas Bobot otrzymał główną nagrodę w konkursie technologicznym Technotalent 2016 oraz został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 w Katowicach. Projekt wciąż się rozwija.

Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lépine zorganizowane zostały w ramach Międzynarodowych Wielobranżowych Targów “Foire de Paris” – największego i najgłośniejszego wydarzenia wystawienniczego we Francji – przez Stowarzyszenie Francuskich Wynalazców i Producentów.

Udział konstruktorów Bobota w targach w Paryżu finansowany był w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego “Najlepsi z Najlepszych! 2.0”. Wyjazd na  Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lépine wsparł prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)