Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie świętuje 75 lat szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim. Główne uroczystości zorganizowano na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
W środę 1 grudnia przypada 75. rocznica formalnego powołania Szkoły Inżynierskiej, która dała początek tradycjom akademickim na Pomorzu Zachodnim.
75 lat temu rozpoczęła się historia szczecińskich uczelni. W obliczu wydarzeń, których jesteśmy świadkami, czyli rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa z przykrością muszę stwierdzić, że Polacy zwątpili w naukę. Niech ta uroczystość będzie świętem refleksji, refleksji nad stanem naszej wspólnoty obywatelskiej. Mamy sporo do zrobienia, by przywrócić społeczeństwu wiarę w naukę – mówił podczas jubileuszowych uroczystości Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Podczas uroczystości przyznano specjalne odznaczenia m.in. emerytowanym profesorom. „Złotym Gryfem” uhonorowano prof. Włodzimierza Kiernożyckiego, byłego rektora Politechniki Szczecińskiej (2005–2008) i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (2009–2016).
ZUT jest przykładem, jak w sposób nowatorski i wizjonerski można połączyć 75 lat tradycji
z wyzwaniami najbliższych dekad. Uczelnia pamięta o swoich poprzednikach, których odkrycia
i praca jest dla obecnych naukowców uniwersytetu inspiracją do dalszego rozwoju – powiedział prof. Włodzimierz Kiernożycki.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny to obecnie jedna z największych uczelni w regionie. Na 11 wydziałach kształci się ponad 6 tys. studentów. Oferta dla nich obejmuje 45 kierunków studiów. Z kolei Szkoła Doktorska ma 90 słuchaczy. ZUT zatrudnia 800 nauczycieli akademickich. Oprócz specjalistycznych laboratoriów, nowoczesnych centrów naukowych uczelnia dysponuje 180 tys. mkw. powierzchni dydaktycznej, która do 2026 roku powiększy się jeszcze o nowy obiekt naukowo-dydaktyczny.
Za niedługo, przy ul. 26 Kwietnia, gdzie obecnie mieści się budynek Wydziału Elektrycznego rozpocznie się budowa Akademickiego Kampusu ICT (Information and Communication Technologies), który będzie ultranowoczesną przestrzenią dla studentów informatyki, teleinformatyki, automatyki i robotyki – zapowiedział w trakcie uroczystości prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.
Szczecińska uczelnia jest najlepsza w Polsce pod względem innowacyjności. Zajmuje szóste miejsce w rankingu uwzgledniającym zarobki absolwentów. Siedemnastu profesorów ZUT znajduje się na liście amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda najczęściej cytowanych i wpływowych naukowców na świecie. Według Rankingu Studiów Inżynierskich (European Ranking of Engineering Programs), ZUT zajmuje 16. miejsca wśród uczelni technicznych z całej Europy. Obecnie uczelnia realizuje 47 projektów naukowo-badawczych finansowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki oraz 53 projekty strategiczne finansowane z funduszy europejskich i funduszy zewnętrznych.
Mateusz Lipka, źródło: ZUT