Aktualności
Szkoły wyższe
26 Czerwca
Źródło: www.pw.edu.pl
Opublikowano: 2023-06-26

Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych PW oficjalnie otwarte

Na Politechnice Warszawskiej oficjalnie otwarto Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych. Nowoczesna infrastruktura z centrum obliczeniowym i specjalistycznymi laboratoriami powstała na terenie kampusu uczelni oraz w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu.

Uroczyste otwarcie laboratoriów wieńczy projekt, rozpoczęty w grudniu 2018 roku i realizowany przez Wydział Geodezji i Kartografii PW w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków unijnych w kwocie ponad 18 mln zł.

W okresie testowym, trwającym od 2022 roku, prowadzono już prace związane m.in. związane z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji w budownictwie, doskonaleniem metod akwizycji i przetwarzania danych teledetekcyjnych z UAV czy badaniami w zakresie terratransformacji Marsa.

Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych (CENAGIS) to infrastruktura do celów badawczych składająca się z dwóch głównych części: informatycznej i stacjonarnych laboratoriów. Bazę informatyczną tworzy centrum obliczeniowe (infrastruktura chmurowa) przeznaczone głównie do przetwarzania informacji o terenie. Ta część ma dwie lokalizacje: Gmach Główny PW (klaster MERCATOR) oraz ośrodek w Józefosławiu (klaster ROMER).

Laboratoria stacjonarne mieszczą się w Józefosławiu. Dostępne są tam: laboratorium testowania skanerów laserowych i kamer cyfrowych, laboratoria testowania aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych (w tym laboratorium VR/AR), laboratoria analiz GNSS (Global Navigation Satellite Systems) i laboratorium grawimetryczne (do pomiarów przyspieszenia siły ciężkości). W Józefosławiu znajduje się również infrastruktura związana z permanentnymi obserwacjami satelitarnymi GNSS (stacja pomiarowa włączona w międzynarodowe programy badawcze).

Infrastruktura CENAGIS powstała, aby wspierać proces poszerzenia zakresu, jakości i efektywności badań z zakresu geoinformacji i inżynierii geoprzestrzennej w Polsce, a także ułatwiać komercjalizację badań – przekonuje dr hab. inż. Dariusz Gotlib z Wydziału Geodezji i Kartografii PW, kierownik projektu CENAGIS.

Infrastruktura ma również umożliwić rozwój i testowanie nowych produktów przez firmy oraz ułatwiać wzajemne kontakty pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami.

Celem jest też opracowywanie we współpracy z przemysłem rozwiązań, które będą mogły być wykorzystywane przez różne instytucje publiczne. Zawarto już porozumienia, m.in. z Głównym Urzędem Miar, Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, Polską Agencją Kosmiczną, Ministerstwem Rozwoju i Technologii – wylicza prof. Gotlib. – CENAGIS staje się również jednym z kilkudziesięciu na świecie centrów testowych NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) – dodaje.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)