Aktualności
Szkoły wyższe
24 Lipca
Źródło: UAM
Opublikowano: 2019-07-24

Centrum Dronów na UAM

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje stworzyć Centrum Dronów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka funkcjonująca na polskiej uczelni.

W ramach pozyskanego grantu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kupi kilka najwyższej jakości dronów. Nauką ich obsługi zajmą się specjalnie do tego celu przeszkoleni wykładowcy. Najpierw studenci będą jednak ćwiczyć na profesjonalnych symulatorach lotów.

– Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów, które prowadzą od prawie 10 lat podobne centra przydatne do celów dydaktycznych, jak i szkoleniowych – mówi dr hab. Adam Szymaniak z WNPiD UAM.

W nadchodzącym roku akademickim warsztaty dronów zostaną wpisane w programy nauczania na kilku kierunkach prowadzonych na wydziale, m.in. bezpieczeństwie narodowym, zarządzaniu państwem, dziennikarstwie i komunikacji społecznej. Warsztaty będą miały charakter praktyczny – większość godzin przeznaczona zostanie na naukę latania, na początek na profesjonalnych symulatorach, później na zakupionych przez UAM dronach. Studenci po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji: VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku; BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku.

Drony można wykorzystywać np. w dziennikarstwie do przekazania obrazu z innej perspektywy, jak i do działań militarnych oraz pozamilitarnych (np. akcje ratowniczo-poszukiwawcze czy monitorowanie terenu). W minionym roku akademickim udział w szkoleniach z obsługi dronów wzięli studenci Wydziału Historycznego UAM. Odbywały się one w ramach projektu „Humaniści – Profesjonaliści”.

Agnieszka Książkiewicz, źródło: UAM

 

Dyskusja (0 komentarzy)