Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu otwarto Centrum Innowacyjnych Technologii. Nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy to największa w ostatnich latach inwestycja tej uczelni. Pochłonęła blisko 140 mln zł.
Centrum Innowacyjnych Technologii to odpowiedź na kluczowe wyzwania współczesnego świata, czyli ochronę bioróżnorodności, zrównoważoną, ale i efektywną produkcję żywności oraz walkę z postępującymi zmianami klimatu. To również wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, które jest coraz bardziej świadome wpływu, jaki ma dobrej jakości żywność na zdrowie człowieka, jakość życia czy zapobieganie chorobom
cywilizacyjnym.
Zdajemy sobie też sprawę z konieczności wdrażania technologii bezodpadowych w przetwórstwie rolno-spożywczym w kontekście wyzwań klimatycznych, stopniowego przestawiania sektora na odnawialne źródła energii, zmniejszania chemizacji rolnictwa, dbania o bezpieczeństwo żywności, dobrostan zwierząt itp. Do wszystkich tych działań konieczna jest nowa wiedza, wysokie kompetencje naukowców i efektywna współpraca z przedsiębiorcami. A CIT to właśnie oferuje – przekonuje dr Dominika Sokulska, dyrektor CIT.
W skład centrum wchodzi sześć wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę jednostek specjalistycznych, które działają w trzech obszarach: żywność, weterynaria i środowisko.
CIT Żywność to m.in. badania sensoryczne artykułów żywnościowych, opracowanie nowych sposobów obróbki i przygotowania potraw, a także szkolenia z zakresu technologii gastronomicznych i obsługi kelnerskiej. To także przychodnia, w której można nie tylko uzyskać pełną poradę dietetyczną, ale również dostać ocenę sposobu żywienia i stanu odżywienia oraz wykonać testy wysiłkowe. To w końcu Centrum Produktu Regionalnego, gdzie oprócz opracowywania nowych receptur np. chleba, piwa czy wina, będzie można podnosić posiadane umiejętności albo po prostu zobaczyć, jak powstaje ser.
Również CIT na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej daje naukowcom szereg możliwości: od badania skuteczności nowych leków, związków chemicznych czy szczepionek stosowanych w profilaktyce chorób zwierząt, poprzez badania zmienności genetycznej mikroorganizmów chorobotwórczych, nieinwazyjne obrazowanie zwierząt, aż po badania mikrobiologiczne czy parazytologiczne.
CIT Środowisko to z kolei trzy jednostki: Ośrodek Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej w Psarach (nowoczesny obiekt szklarniowy z kompleksem sześciu niezależnych bloków uprawowych, który został wyposażony w moduły do automatycznego sterowania procesami nawożenia, nawadniania, doświetlania i cieniowania wraz ze stacją pogodową), Ośrodek Badawczy Technologii Produkcji Roślinnej na Swojcu, gdzie wykonywane są analizy
próbek środowiskowych i materiałów roślinnych, a także ocean wpływu nowych substancji i czynników stresowych na środowisko glebowe i plonowanie roślin oraz Centrum Diagnostyki Chorób Roślin, które zajmuje się m.in. monitoringiem zagrożeń pojawiających się na Dolnym Śląsku, szczególnie ze strony patogenów i szkodników oraz diagnozowaniem chorób roślin rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych w różnych systemach uprawy.
Powstanie Centrum Innowacyjnych Technologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu kosztowało blisko 140 mln zł.
MK, źródło: UPWr