Aktualności
Szkoły wyższe
02 Października
Zdjęcie ze zbiorów Instytutu Literackiego, fot. Bohdan Paczowski
Opublikowano: 2023-10-02

Centrum Jerzego Giedroycia powstanie na Uniwersytecie Łódzkim

Centrum badawcze Jerzego Giedroycia powstanie na Uniwersytecie Łódzkim. Jednostka będzie działać we współpracy z Instytutem Literackim Kultura założonym przez „Redaktora”.

Na utworzenie Centrum badawczego Jerzego Giedroycia i studiów nad współczesną historią Polski i Europy Wschodniej uczelnia otrzymała 40 mln zł z Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Nowa przestrzeń w zrewitalizowanym zabytkowym budynku przy ul. Sienkiewicza 21 (tzw. „Motyl”) umożliwi m.in. popularyzację działań uniwersytetu w przestrzeni miejskiej, rozwinięcie programu działań kulturalnych UŁ, realizację interdyscyplinarnych przedsięwzięć łączących naukę, kulturę i sztukę oraz przywrócenie historycznie związanego z Łodzią budynku miastu i jego mieszkańcom.

Centrum będzie działać we współpracy z Instytutem Literackim Kultura, założonym i kierowanym do 2000 roku przez Jerzego Giedroycia. To kolejny etap rozwijania współpracy UŁ z ILK, która ułatwia naukowcom prowadzenie badań. W 2022 roku prof. Elżbieta Żądzińska – rektor UŁ i Anna Bernhardt – prezes Instytutu Literackiego Kultura podpisały list intencyjny w sprawie dalszego zacieśniania relacji między obiema instytucjami.

Budynek przy Sienkiewicza 21 ma być także nowoczesną, kreatywną przestrzenią Uniwersytetu Łódzkiego, która stanie się unikalnym miejscem dialogu nauki i sztuki. Posłuży ona m.in. do organizacji interdyscyplinarnych przedsięwzięć w tzw. obszarze art & science, a w szczególności: wystaw i programów im towarzyszących, spotkań artystów z badaczami, dyskusji, wykładów, konferencji, promocji wydawnictw, szeroko pojętej działalności edukacyjnej.

Obiekt stanie się miejscem współpracy i sieciowania naukowców oraz badaczy różnych dyscyplin, twórców i kuratorów z Polski i zagranicy. Odpowiednio wykonana konserwacja i modernizacja pozwolą tak wykorzystać przeprojektowaną przestrzeń, aby w pełni służyła promocji działalności badawczo-naukowej z użyciem języka sztuki i poprzez działania kulturalne. Budynek będzie również wykorzystywany przez władze Uniwersytetu Łódzkiego, administrację centralną oraz jednostki międzywydziałowe do celów reprezentacyjnych.

Dotacja pozwoli nam zainwestować nie tyle w budynek, co w stworzenie przestrzeni i kontekstu do spotkań z nauką, kulturą i sztuką. Uniwersytet Łódzki w strategii na lata 2021–30 zadeklarował, że chce odważnie sięgać po ważne – być uczelnią sprawczą, mającą realny wpływ na rzeczywistość i społeczeństwo. Oddając budynek przy ul. Sienkiewicza 21 w ręce społeczności akademickiej i łodzian realizujemy tę deklarację – mówi prof. dr. hab. Elżbieta Żądzińska.

Budynek przy ul. Sienkiewicza 21 jest własnością Uniwersytetu Łódzkiego od 1990 roku.

źródło: UŁ

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Sławomir M. Nowinowski 03.10.2023 21:09

    Szanowni Państwo, Centrum Jerzego Giedroycia UŁ ma już za sobą pierwszy rok działalności...