Aktualności
Szkoły wyższe
04 Stycznia
Opublikowano: 2018-01-04

Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ

Centrum Języka i Kultury Chińskiej jest jednostką badawczo-dydaktyczną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego powstanie łączy się z coraz większym zainteresowaniem kierunkami związanymi z krajami Dalekiego Wschodu. Uniwersytet Śląski od wielu lat prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z wieloma dalekowschodnimi uniwersytetami: Chiny – Pekin, Shenyang, Kanton, Changsha, Chongqing; Korea Południowa – Seul; Japonia – Tokio.

Podstawową działalnością CJKC jest prowadzenie zajęć z języka chińskiego i kultury chińskiej. Formuła Centrum zakłada jednak także inne (oprócz czysto dydaktycznych) zadania. Polscy i Chińscy pracownicy Centrum angażują się w różnorodne wydarzenia promujące kulturę Chin, m.in. działalność Chińskiego Klubu Filmowego. Projekt ten jest realizowany we współpracy z Chińskim Muzeum Sztuki w Szanghaju i Instytutem Filmu Światowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Szanghaju oraz z Instytucją Filmową „Silesia-Film” w Katowicach. Pokazy odbędą się 21.01 i 26.01.2018 r. w Kinie Kosmos i 2.02.2018 r. w kinoteatrze Rialto w Katowicach. Filmy, które zostaną wyświetlone podczas przeglądu, będą po raz pierwszy pokazywane w Polsce. W przyszłości zadania, którym patronuje Klub, powinny przerodzić się w specjalistyczne warsztaty, wymianę międzyuczelnianą, kursy w Polsce oraz publikacje o polskim kinie.

Centrum wraz ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej UŚ będzie współorganizatorem warsztatów dla nauczycieli języka polskiego i chińskiego jako obcego. Warsztaty zostaną zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Hunan w Changsha. CJKC UŚ będzie także jedną z jednostek współopiekujących się Międzynarodowym Kołem Naukowym Prawa i Kultury Chińskiej. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wiosenne i letnie warsztaty chińskiej kaligrafii, malowania masek oraz na spotkania związane z recepcją literatury polskiej w Chinach.

12 stycznia 2018 r. odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum. W programie przewidziane zostały seminarium naukowe podczas którego wystąpią studenci i doktoranci z Chin Korei Południowej i Japonii. Ich wystąpienia dotyczyć będą recepcji kultury polskiej w krajach Dalekiego Wschodu. Z kolei podczas seminarium studenckiego studenci polscy (UŚ, ŚUM) i chińscy (PUJO-Pekin) przedstawią zagadnienia porównujące różne aspekty życia (muzyka, transport, medycyna, filozofia) w Polsce, Chinach i Korei. Ponadto wieczorem odbędą się pokazowe lekcje języków: chińskiego, japońskiego i koreańskiego, a także jedyny w swoim rodzaju azjatycki escape room. O 19.30 zaś projekcja filmu Północ – Północny Wschód w Kinie „Kosmos” w Katowicach, uroczyście otwierająca przegląd filmowy China in Kato.

Agnieszka Tambor

Dyskusja (0 komentarzy)