Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu powstaje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W ubiegłym tygodniu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę.
Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu ma być nowoczesnym, specjalistycznym budynkiem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP, w którym planowane są badania z obszaru nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, przedklinicze i translacyjne umożliwiające przeniesienie wyników ze zwierząt do praktyki klinicznej. Celem inwestycji jest zwiększenie potencjału badawczego i innowacyjnego uczelni w zakresie wpływu chowu i hodowli zwierząt na środowisko, jak również metod ochrony zdrowia zwierząt.
Inwestycja to typowy core facilities, z którego będą mogli korzystać pracownicy uniwersytetu, a także wszyscy inni naukowcy zainteresowani zgłębianiem tajników nauki o życiu – mówi prof. dr hab. Małgorzata Szumacher, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.
Budynek wraz z wyposażeniem będzie zajmował łączną powierzchnię całkowitą 1865 mkw. Na dwóch kondygnacjach znajdą się pracownie i multidyscyplinarne laboratoria badawcze, tj. pomieszczenia dla małych zwierząt modelowych oraz dla zwierząt towarzyszących, pracownie: obrazowania przyżyciowego zwierząt, analizy produktów pochodzenia zwierzęcego, analizy pasz i dodatków paszowych oraz weterynaryjnych, do badań mikrostruktur dodatków paszowych oraz sale konferencyjną i wykładową. Dzięki inwestycji powstanie nowoczesna i innowacyjna infrastruktura badawczo-rozwojowa służąca prowadzeniu badań na światowym poziomie w zakresie dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu, chorób cywilizacyjnych ludzi i zwierząt.
Inwestycję wsparły finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (23,1 mln zł) oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki (3,2 mln zł).
Iwona Cieślik, źródło: UPP