Nowoczesne laboratoria, 500 metrów nabrzeża, około 200 stanowisk pracy – 29 lutego odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Budowę innowacyjnego Centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore rozpoczęto w 2021 roku. Inwestycja, która pochłonęła 64 mln zł, wpisuje się w strategiczne cele uczelni. Uniwersytet od lat jest liderem na polskim rynku offshore w zakresie badań środowiskowych i wykonywania dokumentacji środowiskowej, geofizycznej, geologicznej i geotechnicznej dla inwestycji morskich, szczególnie w odniesieniu do energetyki wiatrowej. Otwarcia Centrum dokonał prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Mam nadzieję, że będzie służyć wspólnemu pożytkowi na potrzeby prowadzenia kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych dla innowacyjnego przemysłu morskiego zarówno w kraju, jak i za granicą. Naszą ambicją jest, aby stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore” – zapowiedział.
Centrum Offshore UMG umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza UMG, żadna z jednostek badawczo-rozwojowych w kraju takich prac nie wykonuje. Kluczowym atutem jest bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście, które umożliwi postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla uniwersytetu, jak i jego kontrahentów.
Centrum Offshore UMG będzie siedzibą certyfikowanych laboratoriów Instytutu Morskiego UMG, których funkcjonowanie wpisuje się w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. Są to między innymi: Laboratorium Geotechniczne Zakładu Geotechniki Morskiej, Laboratorium Zakładu Ochrony Środowiska (analizy chemiczne) oraz Laboratorium Elektroniki Morskiej (monitoring zagrożeń środowiskowych).
MK