Aktualności
Szkoły wyższe
02 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-02

Cerber Motorsport CMS-04

Pisk opon i ryk silnika – uczestnicy prezentacji najnowszego auta wyścigowego Politechniki Białostockiej poczuli przedsmak sportowej rywalizacji. We wtorek, 30 maja ekipa Cerber Motorsport pokazała bolid czwartej generacji i opowiedziała o swoich planach na sezon 2017 w Formula Student.

Zespół Cerber Motorsport jest aktualnie najwyżej sklasyfikowanym polskim zespołem w rankingu globalnym. Zajmuje 35. miejsce na 547 zespołów z całego świata. Taki wynik udało się osiągnąć po pełnym sukcesów roku 2016, kiedy to nasi studenci z bolidem CMS-03 z powodzeniem wystartowali na europejskich torach wyścigowych: w Anglii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech. Zaraz po powrocie studenci zajęli się projektowaniem i budową nowego, ulepszonego bolidu. Praca trwała 8 miesięcy, a w projekcie uczestniczyło aktywnie 27 osób – głównie studentów Wydziału Mechanicznego.

Efekt ich starań jest imponujący. – Cieszę się, że na naszej uczelni są ludzie, którzy mają w sobie ten rodzaj niepokoju i potrzeby, żeby robić więcej. Życzę wam, abyście tego wewnętrznego drogowskazu nigdy nie stracili. Jest on bowiem najlepszym napędem do rozwoju i podejmowania wyzwań. Ja ze swojej strony, w imieniu władz Politechniki, obiecuję wspierać wasze nawet te najodważniejsze zamiary – mówił podczas dzisiejszej prezentacji prof. PB Jarosław Perszko, Prorektor ds. Studenckich.

Prorektor ds. rozwoju prof. Roman Kaczyński podkreślił zespołowy wymiar sukcesu ekipy Cerber Motorsport: – Jestem pasjonatem motoryzacji i to dla mnie ogromna satysfakcja widzieć jak studenci Wydziału Mechanicznego budują kolejne pojazdy i ścigają się na torach Europy. Ale warto podkreślić, że wspierają ich wspaniali nauczyciele, specjaliści kierunku mechanika i budowa maszyn, także zapaleni fani motoryzacji: Jarosław Czaban, Dariusz Szpica, Zbigniew Kamiński, Andrzej Borawski. Dziękuję im oraz młodym ludziom za wspólny wysiłek i pracę.

O tym, że projekt nie udałby się bez wsparcia uczelni, Prezydenta Białegostoku oraz sponsorów zewnętrznych mówił dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn: – To zaszczyt kierować wydziałem, na którym pracują tacy studenci, jak ekipa Cerber Motorsport. To zespół znakomitych, młodych i ambitnych ludzi. Mamy zdolną młodzież, mamy możliwości, aby wspierać ją merytorycznie i technicznie… potrzebne są środki. I cieszę się, że każdego roku znajdują się firmy, które pomagają im budować coraz to lepsze, bardziej zaawansowane technologicznie pojazdy. Ten zespół pokazał w 2016 roku na co go stać, na nowy sezon życzę więc jednego – dużo szczęścia.

Studentom udało się osiągnąć główne założenia postawione 8 miesięcy temu przed projektem CMS-04: zmniejszyć masę pojazdu w porównaniu do poprzedniego modelu, zwiększyć jego moc i zachować niezawodność auta. Nowy pojazd waży ok. 200 kg, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga w czasie poniżej 3,5 sekundy.

Pozostałe parametry techniczne CMS-04 to: – zmodyfikowany, motocyklowy silnik Honda CBR 600 RR, – moc: 85KM, – moment obrotowy: 62 Nm, – zmodyfikowana skrzynia biegów, – niezależne zawieszenie z pełną regulacją geometrii, – układ wydechowy wykonany z tytanu – zmniejszenie masy o 60%, – zbiornik paliwa, elementy układu chłodzenia hamulców oraz kolektor dolotowy wykonany w druku 3D, – konstrukcja nośna wzmacniana kompozytowymi panelami, w celu zwiększenia sztywności przy zachowaniu niskiej masy, – dedykowane do Formuly Student magnezowe felgi mocowane na centralną nakrętkę.

Plany startowe ekipy CMS-04 na zawody Formula Student 2017 są ambitne: – Mamy świetne auto, a jego kierowcy zebrali potrzebne doświadczenia podczas poprzednich wyścigów. Dodatkowym atutem jest to, że będziemy ścigać się na torach, które już znamy. Przed nami kolejne testy auta, ale jesteśmy pełni optymizmu i woli, żeby walczyć o wysokie miejsca – mówiła Ewelina Moczulska z zespołu Cerber Motorsport.

Ekipa CMS-04 wystartuje w trzech edycjach Formula Student 2017:

– Formula SAE Italy 2017 – 19-23 lipca 2017 r. zawody na torze Ricardo de’Melegari, Varano Włochy. W poprzednim sezonie na zawodach we Włoszech bolid Politechniki Białostockiej zajął 2. miejsce w 3 konkurencjach dynamicznych:  Skid Pad, Acceleration, Endurance. Sumarycznie zespół PB uplasował się w klasyfikacji generalnej zawodów na 2. miejscu – to historyczny wynik: najlepszy jaki w zawodach Formula Student osiągnął zespół z Polski.

– Formula Student Czech Republic 2017 – 1-5 sierpnia 2017 r. na torze Autodrom Most. Na zawodach w Czechach w ubiegłym sezonie drużyna PB wygrała konkurencję dynamiczną Autocross i zajęła 3. miejsce w prezentacji biznesowej. W klasyfikacji generalnej dało to 4. lokatę.

– Formula Student Hungary 2017 – 17-20 sierpnia 2017 r. na torze w Gyor. W zawodach na Węgrzech studenci Politechniki Białostockiej biorą udział od początku powstania projektu Cerber Motorsport. Start tam to już tradycja.

Więcej informacji o zawodach Formula Student na stronie: http://www.cerbermotorsport.pb.edu.pl/formula-student/o-formula-student/

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)