Aktualności
Opublikowano: 2018-06-01

 Chiny w zasięgu ręki – studia 2+2

29 maja 2018 r. doszło do spotkania roboczego przedstawicieli Guangdong Polytechnic Normal University (GPNU) w Chinach z władzami Uniwersytetu Rzeszowskiego. Spotkanie jest konsekwencją podpisanej w ubiegłym roku umowy o współpracy.

Celem spotkania było ustalenie szczegółowych zasad dotyczących organizacji procesu kształcenia na kierunku Chinese Culture and Social Development, który będzie realizowany w formule 2+2 – dwa pierwsze lata w Uniwersytecie Rzeszowskim – dwa kolejne w Chinach.

Pierwsze dwa lata zajęć realizowane będą w języku angielskim, dwa kolejne – w języku chińskim. Realizowane wspólnie studia będą płatne odpowiednio – 1500 euro/semestr za dwa lata w UR, a potem 13000 yuan/semestr za dwa kolejne lata w Chinach.

Studia tego rodzaju nie są tanie i trzeba się liczyć z potencjalnymi dodatkowymi kosztami wynikającymi z obowiązujących w Chinach przepisów. Nie zmienia to faktu, że jest to kierunek przyszłościowy związany z gospodarką globalną, przemysłem ale również wymianą kulturową. Jeśli ktoś marzy o poznaniu specyfiki chińskiej kultury i biznesu to studia dla niego. Będzie ciężko (bo obrona pracy dyplomowej będzie po chińsku), ale potencjalne korzyści są ogromne.

Podczas spotkania ustalono również szczegółowe zasady wymiany pracowników naukowych i administracyjnych niezbędne do realizacji założonego programu studiów.

Uniwersytet Rzeszowski był reprezentowany przez JM prof. dra hab. Sylwestra Czopka, Rektora UR. W spotkaniu uczestniczył również Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr. hab. Marek Koziorowski oraz dr Bogdan Wierzbiński.

Dzięki takiej współpracy międzynarodowej odległy kraj, jakim niewątpliwie są Chiny, staje się nieco bardziej osiągalny, szczególnie dla tych, którzy patrzą na swoją przyszłość globalnie.

Zdjęcie – Michał Święcicki/UR

Maciej Ulita

Dyskusja (0 komentarzy)