Aktualności
Szkoły wyższe
14 Marca
Źródło: www.uksw.edu.pl
Opublikowano: 2022-03-14

Collegium Medicum UKSW już w nowej siedzibie

Wydział Medyczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ma nową siedzibę. Oficjalne otwarcie w najbliższy czwartek.

Budynek Collegium Medicum powstał na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3, na miejscu tzw. dziewiętnastki. Mieści, oprócz siedziby wydziałowych władz, także sale dydaktyczne oraz wiele specjalistycznych laboratoriów, w których już rozpoczęły się interdyscyplinarne projekty naukowe. W obiekcie znajdują się m.in. sale mikroskopowe z wysokiej klasy mikroskopami i monitorami, laboratorium cytofizjologii i histologii z nowoczesnym czytnikiem preparatów oraz platformą do archiwizacji przetwarzania i udostępniania między naukowcami preparatów – PathXL, pracownia metabolomiki i proteomiki ze sprzętem do multipleksowania firmy Luminex, w pełni wyposażona pracownia biologii molekularnej i genetyki, służące kształceniu przyszłych lekarzy i pielęgniarek monoprofilowe centrum symulacji medycznej z salami i symulatorami wysokiej wierności, pracownia biochemii, a także pracownia diagnostyki laboratoryjnej. Zakupiono dostępne na światowym rynku urządzenia służące do diagnostyki chorób cywilizacyjnych.

Studenci będą tu mieli zajęcia z przedmiotów przedklinicznych, takich jak histologia, parazytologia, biochemia, genetyka, biologia molekularna, fizjologia, patofizjologia oraz seminaria i zajęcia w pracowni komputerowej z pozostałych przedmiotów – mówi dr n. med. i n. o zdr. Beata Chełstowska, prodziekan ds. studenckich i kształcenia WMCM. – Zajęcia w laboratoriach będą prowadzone w małych grupach, liczących maksymalnie 10 osób.

Powierzchnia budynku wynosi ponad 3 tys. metrów kwadratowych, a całkowita kubatura to ponad 10 tys. metrów sześciennych. Całość składa się z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Konstrukcja gmachu jest przystosowana do ewentualnej nadbudowy o kolejne kondygnacje. Obiekt wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię z uwagi na rozbudowaną instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła. Zainstalowano w nim również zaawansowane systemy audiowizualne. Budowa trwała dwa lata. Jak zapowiada rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski to dopiero początek inwestycji w infrastrukturę medyczną uczelni.

Chcemy kształcić przyszłe kadry medyczne, co jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne, ale chcemy także rozwijać cały sektor medyczny w obszarze badań naukowych. W planach mamy budowę wieloprofilowego centrum symulacji medycznej – dodaje.

Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW powstał w 2019 r. Kształci obecnie studentów na kierunku lekarskim oraz kierunku pielęgniarstwo. Każdego roku do społeczności CM dołącza kolejnych 250 studentów. W najbliższej przyszłości planowane jest otwarcie kolejnych kierunków oraz zwiększenie limitów przyjęć. Wydział ściśle współpracuje z wieloma renomowanymi ośrodkami medycznymi w Warszawie. Bazę kliniczną dla studiów WMCM UKSW stanowią obecnie: Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Mazowiecki Szpital Bródnowski, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie oraz Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

MK, źródło: UKSW

 

Dyskusja (0 komentarzy)