Aktualności
Szkoły wyższe
14 Lutego
Źródło: Politechnika Łódzka
Opublikowano: 2023-02-14

Curtin University w Perth partnerem Politechniki Łódzkiej 

Politechnika Łódzka i australijska uczelnia Curtin University w Perth zawarły porozumienie będące pierwszym krokiem do szerszej współpracy. Uroczystość odbyła się zdalnie za pośrednictwem łączy internetowych. 

Podpisy pod dokumentem złożyli: prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej, oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Podpisanie porozumienia między łódzką uczelnią a Curtin University w Perth w Australii jest efektem rozmów między władzami obu ośrodków akademickich, które rozpoczęły się podczas Expo 2020 w Dubaju.

Patrząc na mapę, Politechnika Łódzka i Uniwersytet w Curtin spotkały się w połowie drogi – powiedział marszałek, nawiązując do pierwszego spotkania przedstawicieli obu uczelni podczas misji gospodarczej w Dubaju. – To pokazuje, że są różne wymiary współpracy samorządu ze światem nauki. Są te najbardziej oczywiste, jak stypendia czy zapraszanie naukowców do wspólnych projektów, ale jest też to, co wydarzyło się teraz. Jako samorząd mamy możliwość inspirowania przedstawicieli świata nauki do łączenia sił i podpisywania tak istotnych porozumień z topowymi uczelniami świata.

Po drugiej stronie globu w podpisaniu dokumentu udział wziął prof. Seth Kunin, Deputy Vice Chancellor Global odpowiedzialny za współpracę międzynarodową Curtin University, któremu towarzyszył prof. John Evans, Pro Vice-Chancellor and President, Curtin University Dubai. Curtin University należy do 1 proc. najlepszych uniwersytetów na świecie.

Uczelnia, z którą zawarliśmy porozumienie znana jest ze swoich silnych powiązań z przemysłem, prowadzenia badań i wdrażania innowacji technologicznych na potrzeby gospodarki oraz szerokiej oferty innowacyjnych kursów. Bez wątpienia będzie bardzo dobrym wsparciem dla podnoszenia innowacyjności zarówno Politechniki Łódzkiej, jak i całego regionu łódzkiego – zachwala prof. Krzysztof Jóźwik.

Curtin University kształci ponad 50 tysięcy studentów, zatrudnia ponad 3 tys. pracowników akademickich, prowadzi bardzo rozwiniętą współpracę międzynarodową z instytucjami i uczelniami w 30 krajach świata. Główny kampus uczelni mieści się w Perth, ale Curtin University ma też swoje siedziby poza Australią: w Malezji, Singapurze, Dubaju i na Mauritiusie. Łódzko-australijska współpraca obejmie wspólne działania naukowe a także wymianę pracowników i studentów.

Planowane są już pierwsze projekty w ramach programu ERASMUS+, które mają być płaszczyzną przenoszenia dobrych praktyk i łączenia potencjałów naukowo-dydaktycznych obydwu uczelni. Rozmawiamy też o podjęciu wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tej dziedzinie Curtin University jest wiodącym ośrodkiem, a przynależność Politechniki Łódzkiej do Uniwersytetu Bałtyckiego daje możliwości budowania współpracy w tym zakresie – zapowiada rektor PŁ.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)