Aktualności
Szkoły wyższe
02 Czerwca
Fot. Uniwersytet Łódzki
Opublikowano: 2017-06-02

Dieter Schenk doktorem honoris causa UŁ

12 czerwca 2017 r. o godz. 11:00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 8/12 (Aula Czerwona) odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni, w trakcie którego tytuł doktora honoris causa otrzyma Dieter Schenk – autor książek, publicysta opisujący różne wątki nazistowskich zbrodni w Polsce w czasie II wojny światowej i późniejsze ściganie i karanie hitlerowskich zbrodniarzy. Dieter Schenk współpracuje z Wydziałem Prawa i Administracji UŁ od 20 lat. Dlatego z wnioskiem o uhonorowanie niemieckiego uczonego tym tytułem wystąpiła do Senatu UŁ Rada Wydziału Prawa i Administracji UŁ, a jego inicjatorami są: prof. Sławomir Cieślak, prof. Zbigniew Góral, prof. Anna Pikulska-Radomska, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka, prof. Janusz Jankowski. Promotorem w postępowaniu o nadanie Dieterowi Schenkowi tytułu doktora honoris causa UŁ został prof. Witold Kulesza.

Dieter Schenk pochodzi z Frankfurtu nad Menem. Jest autorem wielu książek prawno-historycznych, publicystą. Od wielu lat wygłasza na Uniwersytecie Łódzkim wykłady i prowadzi seminaria z zakresu historii narodowego socjalizmu w III Rzeszy oraz realiów ścigania zbrodni hitlerowskich w RFN, a także współczesnego niemieckiego prawa karnego i kryminologii. Jest absolwentem Akademii Kierownictwa Policji, byłym szefem centrali ds. zwalczania narkotyków w Hesji i policji kryminalnej w Giessen. Byłym dyrektorem w Federalnym Urzędzie Kryminalnym. Wśród jego publikacji znajduje się m. in. wydana w 1995 r. książka „Poczta w Gdańsku. Historia niemieckiego morderstwa sądowego”.

Od 1949 roku tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego otrzymało prawie 100 wybitnych postaci – Polaków i cudzoziemców, m.in.:  Julian Tuwim, Tadeusz Kotarbiński, Karl Dedecius, Leszek Kołakowski, ks. Józef Tischner, Jan Karski, Andrzej Wajda, Kazimierz Dejmek, Lady Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski, Jose Manuel Barroso, Amos Oz, Krzysztof Zanussi, Umberto Eco a ostatnio prof. Krzysztof Pomian.

Tomasz Boruszczak

 

Dyskusja (0 komentarzy)