Aktualności
Szkoły wyższe
15 Grudnia
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Opublikowano: 2022-12-15

Dodatkowe 10 mln zł na rozwój potencjału klinik weterynaryjnych

Rozwiązania zmierzające do poprawy jakości oraz obniżenia kosztów leczenia zwierząt w klinikach weterynaryjnych to główne tematy rozmów ministra rolnictwa i rozwoju oraz ministra edukacji i nauki. Podczas spotkania zapowiedziano przekazanie dodatkowych 10 mln zł dla uczelni, które prowadzą kliniki weterynaryjne.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się robocze spotkanie z udziałem szefów resortów: Henryka Kowalczyka (MRiRW) oraz Przemysława Czarnka (MEiN). Głównym tematem rozmów były rozwiązania zmierzające do poprawy jakości oraz obniżenia kosztów leczenia zwierząt w klinikach weterynaryjnych. W spotkaniu uczestniczyli również rektorzy czterech uczelni, które prowadzą kliniki weterynaryjne: Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Świetnie wykształceni lekarze weterynarii i dostęp do klinik weterynaryjnych przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego państwa polskiego i naszego społeczeństwa. Takie są nasze cele – zapowiedział minister Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego po zakończonym spotkaniu.

Szef MEiN zwrócił uwagę, że lekarze weterynarii zatrudnieni w klinikach pełnią podwójną rolę. Kształcą w sposób praktyczny przyszłych weterynarzy i leczą najcięższe przypadki, których nie da się wyleczyć w warunkach ambulatoryjnych. Minister wskazał, że do tej pory brakowało przepisów, które jednoznacznie kierowałyby środki na finansowanie etatów lekarskich w klinikach weterynaryjnych. Ta sytuacja wpływa m.in. na wysokie koszty leczenia zwierząt. Odpowiedzią na te problemy ma być wspólne rozwiązanie opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chcemy, żeby właściciele pacjentów ponosili zdecydowanie mniejsze koszty niż dzisiaj. Dzięki finansowaniu etatów lekarskich w klinikach weterynaryjny będzie opracowany koszyk nowych świadczeń weterynaryjnych w klinikach. Będzie on zdecydowanie tańszy niż ma to miejsce do tej pory – podkreślił Przemysław Czarnek.

Zaznaczył, że wszystkie te działania mają dać impuls do rozwoju klinik weterynaryjnych. Minister edukacji i nauki poinformował też o zwiększeniu o 2,5 mln zł subwencji dla czterech uczelni, które prowadzą kliniki weterynaryjne. Łącznie będzie to 10 mln zł na rozwój potencjału klinik weterynaryjnych i wydziałów weterynaryjnych. Środki mają być przekazane w przyszłym tygodniu. Szef resortu dodał, że trwają prace nad przygotowaniem przepisów, które pozwolą na systemowe finansowanie działalności klinik weterynaryjnych.

źródło: MEiN

Dyskusja (0 komentarzy)