Wybitny immunolog, twórca szczepionki przeciw wirusowi HPV, brytyjski lekarz polskiego pochodzenia prof. sir Leszek Borysiewicz otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wręczenie dyplomu odbyło się 10 kwietnia w Auli Jagiellońskiej Collegium Maius UJ.
W uchwale Senatu krakowskiej Alma Mater napisano, że „nadanie najwyższej godności honorowej wnioskowane jest w szczególności za: zasługi na polu wzmacniania pozycji nauki polskiej na arenie międzynarodowej; wkład w rozwój badań nad immunologicznym podłożem zakażeń wirusowych oraz nowotworów złośliwych indukowanych wirusami; osiągnięcia w zakresie immunoterapii, a w szczególności opracowanie szczepionki przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego; podjęcie dyskusji nad aspektami etycznymi badań z wykorzystaniem komórek macierzystych, jak również eksperymentów z użyciem zarodków oraz metod klonowania; a także wkład w promocję osiągnięć Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Cambridge a Uniwersytetem Jagiellońskim”.
– Prof. sir Leszek Borysiewicz zawsze podkreślał znaczenie rozwoju badań podstawowych w kontekście ich przydatności dla dobra ogółu społeczeństwa, niezależnie od dzielących obywateli granic oraz ich statusu społecznego. Pomimo osiągnięcia pozycji jednego z najwybitniejszych brytyjskich naukowców, podkreśla swoje polskie korzenie i aktywnie wspiera rozwój polskiej nauki. Prowadził m.in. wykłady dla Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie. Za swoje zasługi na polu wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej odznaczony został przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego Honorową Odznaką Bene Merito – powiedział laudator, prof. Maciej Siedlar, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej UJ CM.
Po odczytaniu łacińskiego tekstu dyplomu przez dziekana Wydziału Lekarskiego UJ CM prof. Macieja Małeckiego i wręczeniu dyplomu przez rektora UJ głos zabrał sam uhonorowany. Wspomniał, że krakowska uczelnia mocno odcisnęła się w jego pamięci już podczas pierwszej wizyty w Polsce w 1983 roku, gdy poznał na konferencji późniejszego rektora UJ prof. Aleksandra Koja oraz grupę studentów medycyny. Nawiązał również do wieloletniej historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Cambridge.
– Najstarsze uczelnie w Europie mają dwie cechy wspólne. Jedną z nich jest kierowanie się zasadami wolności akademickiej, a drugą – stopniowa ewolucja, przekształcanie się i rozwijanie, by sprostać wymaganiom otaczającej je rzeczywistości. Uniwersytety dają społeczeństwu korzyści, które są nie do przecenienia, dlatego ważne jest, by kultywować wszystkie dziedziny nauki, a nie jedynie te opłacalne. Wolność myśli i działania to podstawy wolności akademickiej, a wolność akademicka to coś, o co warto walczyć – mówił prof. Borysiewicz.
Urodził się w 1951 roku w Cardiff jako syn polskich emigrantów. Po ukończeniu szkoły podjął studia medyczne w Welsh National School of Medicine. Uzyskawszy stypendium MRC Clinical Training Fellowship, rozpoczął pracę naukową w Royal Postgraduate Medical School w Londynie, zajmując się aktywnie także dydaktyką. Jest autorem i współautorem 128 publikacji, w większości dotyczących immunologii i wirusologii, jego indeks Hirscha wynosi 44, a liczba cytowań – ponad 6200. Prof. sir Leszek Borysiewicz przynależy do kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, m.in. The Royal Society i Cancer Research UK. Został również wyróżniony rozlicznymi nagrodami – obok Orderu Imperium Brytyjskiego, nadanego mu w 2001 roku przez Królową Elżbietę II w uznaniu pionierskich zasług w dziedzinie szczepionek, otrzymał m.in. medale Royal Society of Medicine Jephcott Gold Medal i Royal College of Physicians Moxon Trust Medal.
Bartosz Zawiślak