Aktualności
Szkoły wyższe
29 Marca
Opublikowano: 2017-03-29

Doktorat honoris causa dla prof. Niederwiesera

Jeden z najwybitniejszych współczesnych hematologów na świecie, prof. Dietger Niederwieser, odebrał 20 marca tytuł doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia uhonorowała uczonego za ogromny dorobek naukowy, zasługi dla postępu transplantologii w świecie i współpracę naukową z WUM, która przyczyniła się do rozwoju transplantologii krwiotwórczej w Polsce.

Prof. Dietger Niederwieser jest światowym autorytetem w transplantologii krwiotwórczej, kierownikiem renomowanej Kliniki Hematologii i Onkologii na Uniwersytecie w Lipsku, twórcą Światowej Sieci Przeszczepianie Krwi i Szpiku (WBMT), autorem blisko 500 publikacji, 50 rozdziałów i ponad 700 streszczeń. Od wielu lat współpracuje z kierowanym przez prof. Wiesława W. Jędrzejczaka Zespołem Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM. Prof. Jędrzejczak wystąpił wnioskiem o uhonorowanie prof. Niederwiesera tym wyróżnieniem. Recenzentami postępowania o przyznanie honorowego doktoratu byli: prof. Alois Gratwohl, były kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu w Bazylei, prof. Jerzy Hołowiecki, były kierownik Kliniki Hematologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Leszek Pączek, kierownik Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM. Zwrócili uwagę na osiągnięcia prof. Niederwiesera w transplantologii komórek krwiotwórczych. Podkreślili także jego wkład w rozwój rejestru polskich dawców szpiku.

Prof. Dietger Niederwieser w latach 2006-2010 był prezydentem Europejskiego Towarzystwa Transplantacji Szpiku (EBMT), następnie, w latach 2010-2013, prezydentem Światowego Towarzystwa Transplantacyjnego (WBMT) i członkiem European Medicines Agency (EMEA).

Jk

(źródło: WUM. Fot. Michał Teperek/WUM)

 

Dyskusja (0 komentarzy)