Aktualności
Szkoły wyższe
07 Maja
Źródło: www.uni.opole.pl
Opublikowano: 2020-05-07

Druga kadencja rektora Uniwersytetu Opolskiego

Prof. Marek Masnyk został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Opolskiego. Był jedynym kandydatem na to stanowisko w kadencji 2020–2024.

Głosowanie odbyło się w formie elektronicznej w czwartek 7 maja. Wzięło w nim udział 95 elektorów. „Za” głosowało 90, trzy osoby były „przeciw”, dwie wstrzymały się od głosu. Co ciekawe, cztery lata temu, gdy po raz pierwszy obejmował to stanowisko, pokonał swojego kontrkandydata stosunkiem głosów… 90:3.

Wśród wyzwań na kolejne czterolecie prof. Masnyk zapowiedział w jednym z wywiadów m.in. budowę Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w podopolskim Prószkowie oraz budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

Prof. dr hab. Marek Masnyk jest szóstym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, a dziewiętnastym – jeśli liczyć również poprzedniczkę UO, czyli Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Z uczelnią związany jest od czasów studenckich: po maturze podjął studia historyczne w WSP. Zaraz po nich znalazł pracę na uczelni na Wydziale Filologiczno-Historycznym. W 1986 roku uzyskał stopień doktora, a w 1995 roku – habilitację. W 2012 roku otrzymał nominację profesorską. W 1996 został kierownikiem Katedry Historii Śląska w Instytucie Historii. W latach 1999–2005 i 2008–2012 był dziekanem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego. W latach 2005–2008 i 2012–2016 pełnił funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów.

Specjalizuje się w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku. Jego zainteresowania naukowe dotyczą polsko-niemieckiego pogranicza etniczno-językowego, problematyki Śląska w polskiej myśli politycznej, a także historii społecznej i politycznej Śląska w XIX i XX wieku. Aktualnie prowadzi badania nad miejscem Śląska – historycznie ukształtowanego makroregionu na styku kilku narodów i państwowości, zróżnicowanego kulturowo i etnicznie w myśli i działalności lokalnych przywódców narodowych.

Na Uniwersytecie Opolskim studiuje obecnie ponad 8 tys. osób, w tym około siedmiuset obcokrajowców z 44 państw. Dziewięć wydziałów oferuje studia na ponad 70 kierunkach. Prowadzone są badania w 19 dyscyplinach naukowych. Kadra akademicka to blisko 700 nauczycieli na pełnym etacie, w tym niemal 300 tzw. samodzielnych pracowników naukowych. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w sześciu dyscyplinach oraz stopnia doktora w czternastu dyscyplinach naukowych. Dużym sukcesem UO było znalezienie się w ub.r. w gronie Uniwersytetów Europejskich (w ramach konsorcjum FORTHEM).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)