Aktualności
Szkoły wyższe
06 Października
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2020-10-06

Dwa wydziały UWM będą miały nową siedzibę

Za trzy lata studenci Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie z wydziałów: Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych przeniosą się do nowoczesnych sal wykładowych i pracowni, które znajdą się w powstającym właśnie budynku. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 2 października.

Kamień węgielny z aktem erekcyjnym pod budowę wspólnej siedziby obu wydziałów wmurował prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w obecności wiceministra nauki prof. Wojciecha Maksymowicza oraz dziekanów WPiA – prof. Jarosława Dobkowskiego i WNS – prof. Joanny Ostrouch-Kamińskiej. W uroczystości uczestniczył również prof. Ryszard Górecki, rektor kadencji 2016–2020, inicjator rozpoczęcia budowy.

– Po wielu latach starań wkrótce polepszą się warunki studiowania i pracy 4,5 tys. studentów i prawie 450 nauczycieli akademickich. Inwestycja długo czekała na realizację. Nie sposób tu nie wspomnieć o inicjatywie rektora prof. Ryszarda Góreckiego, dzięki któremu ta budowa się rozpoczęła. Na posiedzeniach kolegium rektorskiego podejmowaliśmy różne starania, aby ta inwestycja ruszyła – mówił obecny rektor.

Uczelnia podejmowała starania o wybudowanie nowoczesnej siedziby WPiA oraz WNS od 2008 roku. Nie mogła jednak rozpocząć tak potężnej inwestycji bez finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Początkowo koszt budowy oszacowano na 36 mln zł, ostatecznie będzie dwukrotnie wyższy. UWM uzyskał dofinansowanie z resortu nauki w wysokości 16 ml zł.

– Dzięki temu wsparciu prace posuwają się szybko i mam nadzieję, że 1 października 2023 roku będziemy świętować oddanie budynku do użytku – zakończył prof. J. Przyborowski.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Nowa siedziba obu wydziałów powstaje w Kortowie u zbiegu ul. Warszawskiej i Dybowskiego. Wykonawcą jest spółka Budimex. Budynek będzie mieć ponad 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Każdy wydział otrzyma ponad 2 tys. m kw do własnej dyspozycji. Reszta to część wspólna. Elewacja, częściowo wykończona okładziną z cegły klinkierowej, nawiązywać będzie do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale także współgrać z nową zabudową. W budynku oprócz sal wykładowych, znajdą się: sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne.

źródło: UWM

Dyskusja (0 komentarzy)