Dokładnie trzy lata po wmurowaniu aktu erekcyjnego, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie otwarto nową siedzibę dwóch największych wydziałów uczelni: Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji.
Tegoroczna inauguracja roku akademickiego w Olsztynie jest podwójnie wyjątkowa. Po pierwsze, UWM rozpoczyna dwudziesty piąty rok akademicki, a po drugie do użytku oddawana jest długo wyczekiwana siedziba Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji. Inwestycja była realizowana przez uczelnię od kwietnia 2020 roku. Pochłonęła blisko 70 milionów złotych.
Wreszcie ziściło się marzenie tak wielu osób. Te dwa wydziały mają wspólnie około 6 tys. studentów i bardzo się cieszę, że ten budynek rozpocznie życie akademickie pełną parą, bo ostatnią rzeczą, której mu brakuje, są studenci – mówił podczas uroczystego otwarcia prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.
Nowy budynek składa się z kilku prostopadłościennych brył (od dwóch do czterech kondygnacji). Jego maksymalna wysokość to prawie 18 metrów, a powierzchnia – ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych. W obiekcie znajduje się ponad 300 sal dydaktycznych, biurowych i technicznych. W trakcie prac zużyto ponad 650 ton stali, 7500 metrów sześciennych betonu, 285 km kabli i przewodów. Ponadto wstawiono 494 okna, 314 drzwi, 46 aluminiowych ścian i 6 witryn zewnętrznych, czyli wielkich okien od podłogi do sufitu. W najbardziej intensywnym momencie prac codziennie na terenie budowy przebywało około 60 osób.
W nowej siedzibie obu wydziałów znacznej poprawie ulegną warunki pracy i kształcenia.
Bardzo często jako pracownicy WNS otrzymujemy pytania o to, jak się czujemy, gdy wchodzimy do tego budynku. Otóż czujemy się przede wszystkim uprzywilejowani faktem, że jesteśmy częścią uniwersyteckiej wspólnoty. To jest obiekt, który bardzo odróżnia się od tych przestrzeni, które WNS zajmował do tej pory. Jest w pełni dostosowany do potrzeb kształcenia, jakie podejmujemy na wszystkich kierunkach naszych studiów – zapewnia prof. Joanna Ostrouch-Kamińska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych.
Z kolei dr hab. Jarosław Dobkowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, liczy, że obecność dwóch wydziałów w jednym budynku będzie inspirowała do interdyscyplinarnej wymiany myśli i doświadczeń.
Ćwierć wieku historii UWM to czas integracji wydziałów w Kortowie. Przez ten czas marzyliśmy o nowej siedzibie i staraliśmy się o nią. Dzisiaj jesteśmy za nią bardzo wdzięczni, bo umożliwi ona prowadzenie zaawansowanego procesu dydaktycznego oraz integrację i podejmowanie wspólnych działań organizatorskich – zapewnił prof. Dobkowski.
MK, źródło: UWM