Dwóch kandydatów będzie ubiegać się o fotel rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Głosowanie w poniedziałek 23 listopada.
Wybory stały się konieczne po tym, jak w niespełna miesiąc po rozpoczęciu swojej drugiej kadencji, z funkcji rektora zrezygnował dr hab. Jerzy Gwizdała, prof. UG. To pokłosie artykułu „Wstrzymana profesura”, który opublikowaliśmy we wrześniowym numerze „Forum Akademickiego”. Marek Wroński dowodził w nim, że w przypadku postępowania profesorskiego dr. hab. Jerzego Gwizdały zachodzi podejrzenie naruszenia praw autorskich przez kandydata do tytułu. Sam rektor swoją rezygnację tłumaczył względami zdrowotnymi. W złożonym jeszcze przed dymisją oświadczeniu zarzuty nazwał „nieuzasadnionymi”. Powoływał się przy tym na ekspertyzę w zakresie prawa autorskiego zamówioną przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów u prof. Bogudara Kordasiewicza z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Tymczasem zarówno nazwisko eksperta, jak i sama ekspertyza, która dotarła do CK na początku września br., powinny być niejawne do czasu zakończenia postępowania w sprawie przez CK. O sprawie tej piszemy w październikowym numerze „Forum Akademickiego”.
Od czasu ustąpienia dr. hab. Jerzego Gwizdały uczelnią zarządza prof. dr hab. Krzysztof Bielawski. To także jeden z pretendentów do objęcia stanowiska rektora w kadencji upływającej w 2024 roku. Jego kontrkandydatem w wyborach zarządzonych na 23 listopada jest prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Prof. Krzysztof Bielawski ma 59 lat. W 1985 roku ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Gdańskim, po których związał się zawodowo ze swoją Alma Mater. Był asystentem (1985–1999), adiunktem (1999–2007) i profesorem nadzwyczajnym (2007–2011). W 1999 roku na ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny) obronił doktorat w zakresie biologii medycznej, a w 2006 roku na Uniwersytecie Gdańskim uzyskał habilitację z zakresu nauk przyrodniczych. W 2011 roku otrzymał nominację profesorską.
Od 2016 roku jest prorektorem ds. rozwoju i współpracy z gospodarką. W latach 2008–2010 był prezesem Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Innowacyjnej Diagnostyki BioBaltica Sp. z o.o. oraz współorganizatorem i moderatorem pomorskiego klastra nauk przyrodniczych „BioEcoChem”. W latach 2014–2017 zasiadał w Komitecie Sterującym międzynarodowego stowarzyszenia European Society for Translational Antiviral Research (ESAR). W latach 2014–2016 pełnił funkcję dyrektora Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz prezesa spółki celowej UG TechTransBalt. W latach 2014–2018 był wiceprezesem i członkiem Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia ScanBalt.
Od 2005 roku kieruje Zakładem Diagnostyki Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się tematyką wykorzystywania możliwości, jakie daje biologia molekularna w diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych i zakaźnych. Opublikował 109 artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych o światowym zasięgu, cytowanych ponad 1500 razy w ponad 1350 innych publikacjach. Wypromował 11 doktorów.
W swoim programie wyborczym proponuje siedem pięter rozwoju uniwersytetu jako uczelni: otwartej, wrażliwej, zielonej, sprawnej, innowacyjnej, umiędzynarodowionej i doskonalącej się.
Prof. Piotr Stepnowski ma 50 lat. Jest uznanym światowym autorytetem w zakresie badań i ochrony środowiska. W 1995 roku ukończył studia na międzywydziałowym kierunku ochrona środowiska. W 1999 roku został doktorem nauk chemicznych (specjalność: radiochemia), a w 2005 roku – doktorem habilitowanym nauk chemicznych. W 2010 roku otrzymał nominację profesorską. Organizował i był pierwszym dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka (2011–2012). W latach 2012–2016 był dziekanem Wydziału Chemii, a następnie przez cztery lata prorektorem, ds. nauki i współpracy z zagranicą. W tym roku stanął na czele nowo powołanego Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Jest wiceprzewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN. W latach 2016–2018 był wiceprezydentem Division Green Chemistry EuCheMS. Koordynował działania po stronie UG w zakresie budowy konsorcjum i przygotowania wniosku o uzyskanie statusu European University. Jest autorem koncepcji, organizatorem i sekretarzem naukowym Pomorskiego Centrum Badań i Technologii Środowiska UG, PG i UMG – międzyuczelnianej platformy badawczej i wdrożeniowej.
Od 2006 roku kieruje Katedrą Analizy Środowiska. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania mechanizmów rozprzestrzeniania i przemian chemicznych zanieczyszczeń środowiska oraz metody ich analizy, a także ocenę toksykologiczną skutków ich występowania. Pionierskie badania dotyczące pozostałości farmaceutyków w środowisku naturalnym dowiodły obecności tych substancji nie tylko w ściekach komunalnych, ale także w wodach strefy przybrzeżnej Morza Bałtyckiego czy w wybranych wodach głębinowych województwa pomorskiego. Opublikował 271 artykułów w czasopismach z listy JCR (liczba cytowań: 6915, IH = 49) oraz 15 rozdziałów w książkach. Wypromował 14 doktorów. Wśród otrzymanych przez niego wyróżnień są m.in. Medal Wiktora Kemuli PTChem i KChA PAN za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii analitycznej oraz Nagroda Naukowa im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych.
W swoim programie wyborczym stawia m.in. na transparentny i uczciwy system zatrudnienia, awansów, wynagrodzeń, podwyżek i premii, decentralizację części uprawnień w zakresie zarządzania Uniwersytetem, autonomię wydziałów w rozwoju priorytetów edukacyjnych oraz wdrożenie głównych działań z programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
Nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego wybierze Kolegium Elektorów złożone ze 132 osób: członków Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, wybranego na kadencję 2020–2024, przedstawicieli wydziałów, jednostek, studentów, doktorantów oraz pracowników administracji UG. Głosowanie zaplanowano na poniedziałek 23 listopada.
MK, fot. www.ug.edu.pl
Prof. Stepnowski to się raczej nigdzie nie rozsiada On cały czas gania, organizuje, walczy
Mam nadzieję, że wygra prof. Stepnowski. On gwarantuje zmiany. P.o. rektora już udowodnił, że stare układy będzie chciał chronić - m.in. skandaliczną uchwała senatu w sprawie b. rektora i listem do mediów "zalecającym" profesorom nie zabieranie głosu publicznie w sprawie plagiatu i skandalu.