Aktualności
Szkoły wyższe
02 Października
Opublikowano: 2017-10-02

Dwudziestka w akademii

20 uczniów z 9 podlaskich szkół średnich weźmie udział w Akademii Młodego Badacza, która w październiku ruszy na Wydziale Biologiczno-Chemicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Będą uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych, konwersatoriach oraz wykładach wspólnie ze studentami.

Akademia Młodego Badacza to propozycja dla ambitnych uczniów, którzy interesują się biologią i chemią. Czekają ich zajęcia na akademickim poziomie.

– Podczas rekrutacji na semestr zimowy zgłosiło się do nas 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To bardzo zdolni, a przede wszystkim zdeterminowani młodzi ludzie. Nie przestraszył ich ani poziom zajęć, ani konieczność godzenia udziału w akademii z lekcjami w szkole. Po analizie listów motywacyjnych i rekomendacji ze szkół wybraliśmy dwadzieścioro uczestników – informuje dr Elżbieta Wołyniec, prodziekan ds. studenckich.

Uczniowie mogli wybierać spośród 15 różnych propozycji ćwiczeń, konwersatoriów i wykładów. Największym zainteresowaniem cieszyły się  zajęcia laboratoryjne. Uczestnicy projektu będą wraz ze studentami zgłębiać botanikę, genetykę, biochemię, chemię nieorganiczną, analityczną czy krystalografię. Dodatkowo będą mogli uczestniczyć w wykładach popularnonaukowych. Tu do wyboru jest 10 spotkań poświęconych m.in. komórkom macierzystym, grzybom, nanocząstkom czy chemii zapachów.

W semestrze letnim przewidziany jest kolejny nabór. Wtedy Wydział Biologiczno-Chemiczny zaprosi młodzież m.in. na warsztaty olimpijskie dla tych, którzy planują przystąpić do olimpiad i konkursów przedmiotowych z biologii czy chemii.

Celem Akademii Młodego Badacza jest wsparcie uzdolnionych uczniów poprzez pogłębianie ich wiedzy i rozwijanie zainteresowań, ale także promocja nauki. Jeśli projekt  spodoba się młodzieży – będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)