Aktualności
Szkoły wyższe
03 Marca
Opublikowano: 2020-03-03

Elektorzy UW wyłonili 3 kandydatów na rektora

Nazwiska trzech kandydatów na rektora Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniło wtorkowe (3 marca) głosowanie indykacyjne Kolegium Elektorów. Wybory 22 kwietnia.

Kolegium Elektorów to jeden z organów upoważnionych do wskazania kandydatów na rektora stołecznej uczelni. Gremium to skupia 389 przedstawicieli wszystkich grup wspólnoty UW, w tym 311 nauczycieli akademickich i pracowników nieakademickich, 73 studentów i 5 doktorantów. We wtorek, 3 marca, odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Elektorów, podczas którego wyłaniano pretendentów do fotela rektora na kadencję 2020–2024. Każdy z członków tego organu mógł wpisać na karcie nazwiska maksymalnie dwóch kandydatów. Oddano w sumie 368 głosów (wszystkie ważne).

Wymagany próg 10% głosów elektorskich przekroczyły trzy osoby: prof. Alojzy Nowak (221), prof. Andrzej Tarlecki (146) i prof. Paweł Strzelecki (96). Prof. Aleksander Filip Żarnecki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który też zgłaszał wcześniej chęć startu w wyborach, zdobył tylko 31 głosów i tym samym nie uzyskał poparcia Kolegium Elektorów. „Chciałbym podziękować za tak duże poparcie, jakim obdarzyliście w głosowaniu indykacyjnym moją kandydaturę. Czując Państwa wsparcie wiem, że razem stworzymy #UW naszych marzeń” – jako pierwszy napisał zaraz po ogłoszeniu wyników prof. Alojzy Nowak.

Zarówno on, jak i prof. Tarlecki, już kilka tygodni temu ogłosili oficjalnie zamiar ubiegania się o stanowisko rektora, prowadzą aktywną kampanię w mediach społecznościowych, biorą udział w spotkaniach z członkami akademickiej wspólnoty, więc ich wynik nie jest zaskoczeniem. Z kolei nazwisko prof. Pawła Strzeleckiego pojawiło się w kontekście wyborów na rektora UW po raz pierwszy.

Prof. Paweł Strzelecki od 2016 roku jest dziekanem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Wcześniej był prodziekanem ds. studenckich (2005–2008) oraz prodziekanem ds. badań i współpracy międzynarodowej (2012–2016). Specjalizuje się w równaniach różniczkowych cząstkowych. Należy do Polskiego Towarzystwa Matematycznego i do Komitetu Matematyki PAN. 

Trzej wyłonieni w głosowaniu kandydaci muszą teraz złożyć pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na start w wyborach i objęcie stanowiska rektora. Lista pretendentów może się jeszcze powiększyć o nazwiska wskazane przez Radę Uczelni. Ma ona na to czas do 11 marca. Te kandydatury również podlegają zaopiniowaniu przez Senat. Posiedzenie Senatu odbędzie się 18 marca, a 30 marca z inicjatywy Uczelnianej Komisji Wyborczej dojdzie do spotkania przedwyborczego, w którym będzie mógł wziąć udział każdy członek społeczności akademickiej UW.

Nowego rektora Uniwersytetu Warszawskiego poznamy 22 kwietnia.

MK, źródło: UW

 

Dyskusja (0 komentarzy)